Mýty a fakty o tehotenstve a pôrode II.

16.02.2021

  • FAKT - Počas tehotenstva sa môžete stretnúť s bolesťou slabín.
bolesť slabín v tehotenstve, pocit tlaku na oblasť panvy, rozostúpenie lonovej spony, pocity bolesti
bolesť slabín v tehotenstve, pocit tlaku na oblasť panvy, rozostúpenie lonovej spony, pocity bolesti

Bolesť slabín v tehotenstve hlavne v jeho vyšších štádiách je bežné vzhľadom na prebiehajúce zmeny v pomeroch panvy. Hlavička bábätka tlačí na oblasť panvy a spôsobuje pocit tlaku. Príčinou je taktiež hormón relaxín. Spôsobuje roztiahnutie elastických vlákien, vďaka čomu zmäknú väzy chrupavky a šľachy. Lonová spona sa rozostúpi a organizmus sa tak pripravuje na pôrod. Tento proces môže byť sprevádzaný pocitom bolesti.


  • MÝTUS - Keď nepoužívam balónik tak neporodím.

Balónik je pomôcka, ktorá sa využíva počas tehotenstva na precvičovanie svalstva panvového dna. Pripraví pôrodné cesty a aktivuje svaly panvového dna po pôrode. Aby však mala pomôcka svoj efekt a uľahčila pôrod tak sa musí používať včas a nie deň pred pôrodom. No ani to nie je zárukou pôrodu bez komplikácii. Mnohé štúdie dokazujú že žena je schopná prirodzeného pôrodu bez komplikácii aj bez použitia balónika. Nemusíte sa obávať, že pokiaľ ste túto pomôcku nevyužila včas tak neporodíte. Pre mechanizmus pôrodu je telo ženy dokonale prirodzene prispôsobené. Dôležité však je udržať svoje telo v dobrej kondícii a harmónii. Potom zvládnete pôrod prirodzene, bez akýchkoľvek pomôcok.


  • FAKT - Drieková lordóza sa v tehotenstve prehĺbi.
Prehĺbená drieková lordóza v tehotenstve, zakrivenie chrbtice v oblasti drieku, vhodné mäkké techniky a individuálne  cvičenie
Prehĺbená drieková lordóza v tehotenstve, zakrivenie chrbtice v oblasti drieku, vhodné mäkké techniky a individuálne cvičenie

Drieková lordóza je zakrivenie chrbtice v oblasti drieku. Toto zakrivenie je normálne a veľmi prospešné pre postavenie tela, pružnosť chrbtice a ohybnosť do všetkých smerov. V tehotenstve však dochádza k výraznej zmene pomerov tela a posun ťažiska tela. Váha rastúceho bábätka ťahá driekovú chrbticu vpred a drieková lordóza sa prehĺbi. Tento jav môže byť sprevádzaný bolesťou driekovej chrbtice. Preto je dôležité pre budúcu mamičku udržiavať svoje telo i počas tehotenstva v primeranej aktivite a kompenzovať tieto zmeny. Inak hrozí preťaženie svalstva v oblasti driekovej chrbtice a bolesť. V tomto prípade je vhodné individuálne cvičenie a mäkké techniky určené pre budúce mamičky.

MÁTE STRACH Z PÔRODNEJ BOLESTI ? I NA TÚTO SITUÁCIU SA DÁ PRIPRAVIŤ A NAUČIŤ SA PRACOVAŤ S BOLESŤOU.

Pôrodná bolesť je len vnem, ktorý môžeme vnímať pozitívne s vidinou narodenia vytúženého bábätka. V našich prednáškach predpôrodnej prípravy alebo individuálnej starostlivosti sa diskutuje na všetky potrebné témy ktoré Vám pomôžu zvládnuť váš veľký deň.