Bc. Ing. Andrea Kožíková

Pôrodná asistentka so srdcom duly


Andrea Kožíková - bakalár pôrodnej asistencie, Dula a inžinier ekonómie
Andrea Kožíková - bakalár pôrodnej asistencie, Dula a inžinier ekonómie

Pôrody ma fascinovali odjakživa. Pamätám si ako som hltala film Sestričky s Jiřinou Jiráskovou, alebo pozerala Hru o jablko, kde bola jedna jediná scéna s pôrodom. Len kvôli nej, som bola ochotná pozerať tento film znova a znova.

Od mamy a babky som mala dve úplne odlišné informácie o pôrode. Jedna: pôrod je tá najkrajšia vec na svete. Druhá: je to hrozné, treba to len prežiť. Moja osobná ženská cesta ma priviedla k vlastnému názoru. 

Pôrod je nádherný zážitok, je to prejav obrovskej ženskej sily. ALE: žena musí mať okolo seba oporu, pozitívnu atmosféru, musí sa cítiť bezpečne a musí to byť ona, kto rodí svoje dieťa. Musí si veriť a mať okolo seba láskavých ľudí, ktorí ju podporujú.

Aj napriek tomu, že som vyštudovala ekonómiu v oblasti riadenia financií kde doteraz pracujem, materstvo a pôrodníctvo je moja srdcová záležitosť.

V rokoch 2010-2021 som sprevádzala ženy pri pôrodoch ako DULA. Pomáhala som s dojčením, pripravovala ženy na pôrod. Veľmi ma to bavilo, napĺňalo, dostávala som pozitívnu spätnú väzbu.  Celé ma to posunulo k tomu, aby som sa (aj napriek nie zrovna študentskému veku) rozhodla vyštudovať pôrodnú asistenciu. Všetko to, čo som sa ako DULA naučila, vnímam ako výborný základ pre prácu pôrodnej asistentky.

Splnila som si svoj sen a som pôrodná asistentka so srdcom DULY.

S Martinkou som sa stretla, keď moja dcéra mala problém s kolenom. Kontakt na ňu som dostala, ako inak, od mamičky, ktorú som sprevádzala pri pôrode. Chodila k nej cvičiť. Jej pôrod prebehol veľmi rýchlo a hladko. Od roku 2018 sme s Martinkou začali spolupracovať a naša cesta s budúcimi mamičkami sa začala. 

Skúsenosti z práce s tehotnými ženami ukazujú spojenie fyzioterapie a pôrodnej asistencie ako veľmi dôležitú. Neustálym vzdelávaním a praxou som dospela k poznaniu, že príprava na pôrod je veľmi dôležitá. Ako psychická príprava, získavanie informácií, tak aj fyzická príprava - cvičenie.

Vzájomná spolupráca dvoch medicínskych odborov vytvára ucelený koncept k prístupu starostlivosti o tehotnú ženu a budúcu matku dieťatka. 

Poskytuje ženám komplexnú starostlivosť s individuálnym prístupom (pretože každá budúca mamička je iná a každá má iné potreby). Preto vnímam veľmi pozitívne spoluprácu s Fymasom. Teším sa na každú ďalšiu spoluprácu.

Odbornosť

  • bakalár pôrodnej asistencie,
  • DULA od r. 2010, konzultant a sprievodca tehotenstvom a tiež pôrodom,
  • spíker v oblasti starostlivosti o tehotnú ženu (rečník odborných podujatí),
  • aktívne pôsobí v Bratislave a okolí, pri pôrode sprevádzala už viac ako 100 mamičiek,
  • lektor kurzu Predpôrodnej prípravy a popôrodnej starostlivosti.