Mäkké a manuálne techniky

masáže aj pre tehotné

Manuálna terapia 

je liečba pohybového aparátu, počas ktorej terapeut svojimi rukami vytvára tlak na šľachy, svaly a kĺby. Uvoľňuje ňou napätie a aktivuje svalstvo. Uplatnenie nachádza najmä v začiatkoch terapie, v prípade akútnych a chronicky bolestivých stavov. Úľava od bolesti prichádza po aplikácií mäkkých techník prakticky ihneď.

Vo Fymase používame manuálne techniky inšpirované SM systémom. Boli špeciálne vyvinuté pre klientov v akútnom a chronickom štádiu ochorenia. Sú vhodné najmä pri problémoch s chrbticou a medzistavcovými platničkami.

Táto jemná technika začína uvoľnením svalového napätia, ktoré zviera poškodenú platničku. Následne miernym, pomalým a presne zacieleným ťahom, dochádza k natiahnutiu daného segmentu chrbtice. To umožňuje poškodenej platničke vrátiť sa na správne miesto.

Manuálne techniky dokážu roztiahnuť medzistavcové kĺby a zväčšiť priestor pre voľný priebeh nervu bez mechanického dráždenia. Keď nerv nič nedráždi, dochádza k postupnej úľave od bolesti.

Zabúdať netreba ani na mobilizačné techniky založené na uvoľnení kĺbnych blokád a blokád chrbtice. Dochádza pri nich k opakovaným nenásilným pohybom - pružením, v smere obmedzenia pohybu. Využíva sa pri nich primeraný terapeutický tlak a ťah. Zväčší sa nimi rozsah pohyblivosti kĺbu a zmiznú blokády.

Vo Fymase sa venujeme najmä manuálnym technikám. V porovnaní s mäkkými technikami a masážami ich považujeme za najúčinnejšie. Sú šetrné ku kĺbom, uvoľňujú napätie a prinášajú vytúženú úľavu od bolesti. Po nich by malo nasledovať stabilizačné cvičenie, ktoré aktivuje svalstvo. Cieľom je udržať stav, ktorý sa nám s pomocou manuálnej techniky podarilo zlepšiť.


Mäkké techniky 

Súbor týchto špeciálnych tereapeutických hmatov nazývaný aj mäkké techniky, vykonáva lekár alebo terapeut s cieľom ovplyvniť mäkké tkanivá. Nepoužíva sa pri nich olej, aby sa pokožka nešmýkala a terapia bola čo najefektívnejšia. Takto sa účinok prejaví nielen na podkoží, ale aj na svaloch, fasciách a kostiach.

Fascie sú ochranné blany, ktoré sa nachádzajú okolo svalov. Tvoria pohyblivú bariéru medzi svalom a kožou. Ak sú vystavené chronickej námahe a napätiu, majú tendenciu tvrdnúť. Dochádza k zníženiu ich pohyblivosti a stuhnutiu.

Pri mäkkých technikách sa aktívne využíva nielen posun fascií, ale aj strečing, naťahovanie kože či tlak na konkrétne bolestivé body v mäkkom tkanive. Uvoľňujú sa nimi povrchovo uložené svaly a šlachy, jazvy a fascie. Miesta sa následne prekrvia a povzbudia lymfatický systém.

Terapia je vhodná pri skrátení šliach, bolesti chrbta, bolestivých blokádach v oblasti lopatiek, bedier, krížovej oblasti a krčnej chrbtice. Odporúča sa aj pri skolióze. Uplatnenie nachádza najmä pri problémoch zo sedavého spôsobu života, zlého držania tela a nesprávneho životného štýlu. Mäkké techniky nevykonávame počas vírusového, zápalového a horúčkovitého ochorenia, tiež pri nádorových ochoreniach a problémoch s kŕčovými žilami.



Masáže 

Masáž je najstarší liečebný prostriedok, ktorého cieľom je priaznivý vplyv na chorobný proces, následky zranení a telesnú únavu. Na rozdiel od mäkkých techník sa pri nej používajú oleje resp. iné farmaceutické prípravky, ktoré ju zrýchľujú a zjemňujú. Zároveň uľahčujú pohyb rúk maséra po tele, vďaka čomu sa koža intenzívne prekrví.

Účinok masáže je miestny. Prejavuje sa na koži, šľachách, v kĺbnych púzdrach, v krvnom riečisku, lymfatickom systéme aj v periférnom nervovom systéme. Spôsobuje uvoľnenie vývodov miazgových i potných žliaz, podporuje prekrvenie kože, urýchľuje vyprázdňovanie povrchových žíl a lymfatických ciest.

Pôsobí na svalové napätie, posilňuje svalovú výkonnosť a znižuje bolestivosť. Miestny účinok zlepšenia prietoku krvi zlepšuje činnosť srdca a termoregulačných procesov, prekrvuje telové orgány. Má povzbudzujúci účinok na telesnú výkonnosť a spánok. Blahodárne tiež pôsobí na psychiku. Pomáha pri prepracovaní, strese, chorobách pohybového aparátu, vnútorných chorobách a poúrazových stavoch.

V súčasnosti existuje hneď niekoľko druhov masáží, ako klasická masáž, reflexná masáž, segmentová technika, väzivová technika, periostová technika, akupresúra, lymfodrenáž, masáž tváre, športová masáž a mnohé iné.

Porovnanie jednotlivých techník



Manuálna terapia pre tehotné

Vo Fymase špeciálnu pozornosť venujeme manuálnej terapií počas tehotenstva a po pôrode. Pre tehotné sa manuálna terapia prispôsobuje podľa štádia tehotenstva. Manuálna terapia v tehotenstve sa odporúča využívať až po získaní tehotenskej knižky. Poloha je vždy závislá od veľkosti bruška a aktuálnych zdravotných problémov.

Počas tehotenstva prinášajú úľavu od akútnych bolestí. Narastajúca váha bruška pôsobí na kĺby a v prípade zlého držania tela pred počatím spôsobujú budúcej mamičke bolesti. Manuálna terapiu prispôsobujeme každej budúcej mamičke individuálne. V tomto štádiu sa prísne vynechávajú spúšťové body v oblasti panvy a driekovej chrbtice, prísne je zakázaná mobilizácia panvy, bedrových kĺbov a kĺbových spojení medzi panvou a krížovou kosťou.

Až keď je problém s prenášaním a budúca mamička si nepraje vyvolať pôrod umelo, jednou z možností sú manuálne techniky v oblasti bedrových kĺbov, panvových oblúkov a driekovej chrbtice. Spúšťové body a správne polohy či pohyb (individuálne "cvičenie") sú jednou z možností ako si pomôcť.

Po pôrode je mamička unavená a vyčerpaná. Manuálne techniky sa odporúčajú po ukončení šestonedelia ako prevencia bolestí získaných počas kojenia v zlej polohe. Palivá bolesť v okolí lopatiek, pozdĺž celej chrbtice, bolestivá šija a hlava, migrény sú základné bolestivé stavy kojacích mamičiek

Vo Fymase preferujeme otvorený prístup k mamičkám a ich dieťatkám. Mamičky môžu prísť so svojimi ratolesťami. Spolu ležia v náručí prípadne sa koja. Takto odpadá logistika pre stráženie. Záleží len na samotnej mamičke ako si viac odpočinie. 

Rozdiel medzi masážami pre tehotné a manuálnymi technikami je zásadný. Porovnanie jednotlivých postupov nájdete v sekcii masáže.

Manuálnu terapiu je vhodné doplniť individuálnym cvičením a pripraviť svoje telo na pôrod. V prípade zle otočeného plodu, cvičenie môže pomôcť hlavičke "skĺznuť" správnym smerom.

Manuálnu terapiu v tehotenstve je kompetentný vykonávať len kvalifikovaný terapeut