SM-Systém
Stabilizačný a Mobilizačný systém


História metodiky

a jej zakladateľ

SM-Systém je liečebná, preventívna, regeneračná a korekčná metóda ochorení chrbtice a veľkých kĺbov (horných a dolných končatín).

Zakladateľom SM-Systému je MUDr. Richard Smíšek, ktorý sa opiera o 39 rokov výskumu a 34 rokov klinických skúseností, ktoré nadobudol pri práci s pacientmi trpiacich:

  • bolesťami krčnej, hrudnej a driekovej chrbtice
  • akútnym vysunutím platničky
  • skoliózou

Pre zaujímavosť, komplexný metodický postup SM-systém sa v Nemecku dokonca prepláca zdravotnou poisťovňou.

Prečo začať cvičiť

a čo sa deje pri cvičení

Sedavý spôsob života, nedostatok pohybu a strata schopnosti vnímať správnu polohu vlastného tela mení držanie tela a postavenie našej chrbtice. Toto preťaženie vedie k ochoreniam medzistavcových platničiek a degeneratívnym ochoreniam chrbtice. Zdravotné cvičenie SM-Systém posilní ochabnuté svalstvo a natiahne skrátené. Prináša úľavu od bolesti a pomáha chrbtici prirodzene regenerovať. 

Čo sa deje pri cvičení

Základná zostava 11 cvikov SM-Systému aktivuje a vzpriamuje chrbticu. Celé telo sa natiahne a uloží do správneho ťažiska. Pri liečebnom cvičení sa striedajú špirálové a vertikálne svalové reťazce:

  • Špirálové obkolesujú celé telo zhora dole
  • Vertikálne smerujú vertikálne od hlavy až k chodidlám

Tieto svalové reťazce sa cvičením menia. Špirálové svalové reťazce sedom ochabujú, preto ich podporujeme a posilňujeme. Vertikálne svalové reťazce sa sedom skracujú, preto ich uvoľňujeme a naťahujeme. Tým sa umožní natiahnutie chrbtice smerom hore a uvoľní tlak na medzistavcové platničky, ktoré získavajú priestor pre svoju regeneráciu. Svaly brušnej steny už nie sú ochabnuté, nastáva prirodzené napriamenie hrudníka a správne prehĺbenie driekovej chrbtice (lordóza). To umožní nášmu telu pohodlne vykonávať pohyb a zvládnuť prirodzenú záťaž bežného dňa.

Všetko o cvičení

kto, ako a kedy môže cvičiť

Cvičenie je určené pre všetky vekové skupiny (od 5 rokov). 

Diagnózy - degeneratívne ochorenia chrbtice, hernia discu, skoliózy, chybné držanie tela, plochá noha, halux valgus, migrény, totálna endoprotéza bedrového a kolenného kĺbu, poúrazové a pooperačné stavy. V prípade prevencie ochorení chrbtice a veľkých kĺbov (horné a dolné končatiny) sa cvičenie prispôsobuje fyzickej zdatnosti cvičenca.

U športovcov sa SM-Systém zameriava na aktívnu regeneráciu svalstva, v kondičnom tréningu formou aktívneho strečing zlepšiť športový výkon. Cvičenie počas tehotenstva a po pôrode.

Aká je forma a frekvencia cvičenia

Rehabilitačné cvičenie SM-Systém je možné cvičiť formou individuálnych alebo skupinových cvičení. Individuálne tréningy sú potrebné pre správne naučenie techniky cvičenia, neskôr je vhodné sa zaradiť do skupiny.

V prípade zdravotného problému sa neodporúča cvičiť hneď v skupine ale najprv prejsť liečbou podľa SM-Systému. Opakované individuálne tréningy sú vhodné ako korekčné techniky, až po prípravu svalstva pre záťažový tréning.

Variabilita cvikov umožňuje postupné zvyšovanie záťaže. Pravidelnosť rehabilitačného cvičenia SM-Systém je individuálna, podľa potrieb cvičenca.

Každý program sa prispôsobuje individuálnym potrebám klienta. Dbá sa na správne korekcie počas cvičenia a pochopenie techniky. V skupine je maximálne 10 osôb, kde sa u každého cvičenca snaží zmeniť chybné držanie tela, vnímanie jeho problému a pochopenie správnosti pohybu. Individuálny prístup sa zameriava na presnú a detailnú techniku s úľavou od akútnej bolesti stabilizovaniu zdravotného stavu. 

Pomôcky na cvičenie

SM-Systém cvičíme s elastickým lanom, balančnou podložkou a palicami pre správny nácvik chôdze. Pre cvičenie v domácom prostredí si tieto produkty môžete zakúpiť v našom e-s#hope. Nájdete v ňom aj literatúru "Léčba výhřezu meziobratlového disku bez operace", autor: MUDr. Richard Smíšek. Sú v nej zrozumiteľne popísané jednotlivé cviky, ktoré s výkladom terapeuta pomáhajú pri cvičení doma.  

SM-Systém a športovanie

K vášmu rekreačnému športu stačí už len 10 minút denne pre opakovanie a správnu techniku. SM-Systém učí správne vnímať polohu vlastného tela, koordinovať chôdzu a správne držanie teľa. Vytvára telu základnú oporu, na ktorej môžete stavať. Vo všeobecnosti je jedno akú záľubu si vyberiete, pokiaľ nezabudnete na správnu techniku Vašeho pohybu a držanie tela. Taktiež nezabúdajte na preventívne návštevy u Vašeho fyzioterapeuta. 

Certifikovaný odborníci 

SM-Systém - cvičenia a kurzy

Expertom a odborným garantom metódy SM-Systém v našom centre je Mgr.Martina Nagyová, ktorá je certifikovaný lektor metódy SM-Systém. Vzdelávací program SM-Systém  absolvovala v Prahe, priamo u zakladateľa metódy SM-Systém, MUDr. Richarda Smíška. Metodike sa venuje od roku 2011, individuálne aj skupinovo. Od roku 2012 je držiteľom najvyššieho stupňa SM-Systém certifikácie "Lektor SM-Systém".

V poslednej dobe sa SM-Systém dostáva do popredia. Existujú absolventi 1-2 dňových kurzov, ktorí metódu SM-Systém aktívne využívajú v praxi. Nedostatok praktických skúseností takýchto absolventov však často vedie ku chybám a v konečnom dôsledku k zhoršeniu zdravotného stavu klienta. Odporúčame preto obozretnosť pri výbere vhodného terapeuta.

Individuálna liečba a skupinové cvičenia

V ponuke máme individuálne aj skupinové cvičenia SM-Systém. Môžete sa objednať aj zaplatiť pohodlne online.