SM-Systém

Stabilizačný a Mobilizačný systém pre celé telo


História metodiky

a jej zakladateľ

SM Systém je liečebná, preventívna, regeneračná a korekčná metóda ochorení chrbtice a veľkých kĺbov (horných a dolných končatín). 

História metodiky cvičenia SM systém, základné cviky na bolesť platničiek, chrbtice. zakladateľ MUDr. Richard Smíšek
História metodiky cvičenia SM systém, základné cviky na bolesť platničiek, chrbtice. zakladateľ MUDr. Richard Smíšek

Zakladateľom je MUDr. Richard Smíšek, ktorý sa opiera o 39 rokov výskumu a 34 rokov klinických skúseností nadobudnutých pri práci s pacientmi trpiacimi:

  • bolesťami krčnej, hrudnej a driekovej chrbtice,
  • akútnym vysunutím platničky,
  • skoliózou.

Korekčné cvičenie fixuje správne držanie tela a obnovuje všetky pohybové návyky, ktoré sa sedavou prácou stratili. Uvoľňuje ramenné a bedrové kĺby. Relaxuje a regeneruje chrbticu v celom priebehu od záhlavia, až po driekovú chrbticu. SM Systém je pomalé cvičenie. Cvičeniu predchádza pochopenie techniky. Aby cvičenie malo efekt, je veľmi dôležité dodržiavať zásady a pravidlá správneho cvičenia. Vo Fymase dbáme na to, aby ste všetko ľahko pochopili a doma s radosťou cvičili. Ak sa cítite neisto, je tu pre vás individuálne alebo skupinové cvičenie.

Prečo začať cvičiť

SM systém cviky proti bolesti, vplyv cvičenia na chrbát, svaly, platničky, skoliózu, metóda cvičenia SM
SM systém cviky proti bolesti, vplyv cvičenia na chrbát, svaly, platničky, skoliózu, metóda cvičenia SM

Sedavý spôsob života, nedostatok pohybu a strata schopnosti vnímať správnu polohu tela, mení nielen jeho držanie, ale aj postavenie našej chrbtice. Toto preťaženie vedie k ochoreniam medzistavcových platničiek a degeneratívnym ochoreniam chrbtice. Zdravotné cvičenie SM Systém posilní ochabnuté svalstvo a natiahne to skrátené. Prináša úľavu od bolesti a pomáha chrbtici prirodzene regenerovať. Vytvára rovnováhu medzi svalovými reťazcami, ktoré začnú medzi sebou prirodzene komunikovať. Výsledkom tejto komunikácie je pocit úľavy od akútnej bolesti. 

Čo sa deje pri cvičení ?

Základná zostava aktivuje a vzpriamuje chrbticu. Celé telo sa natiahne a uloží do správneho ťažiska. Pri liečebnom cvičení dochádza k striedaniu špirálových a vertikálnych svalových reťazcov:

  • špirálové obkolesujú celé telo zhora dole,
  • vertikálne smerujú vertikálne od hlavy až k chodidlám.

Svalové reťazce sa cvičením menia. Špirálové svalové reťazce sedom ochabujú, preto ich podporujeme a posilňujeme. Vertikálne svalové reťazce sa naopak, skracujú, takže ich uvoľňujeme a naťahujeme.

Tým sa umožní natiahnutie chrbtice smerom nahor a uvoľní sa tlak na medzistavcové platničky, ktoré získavajú priestor pre regeneráciu. Svaly brušnej steny už nie sú ochabnuté. Nastáva prirodzené vzpriamenie hrudníka a správne prehĺbenie driekovej chrbtice (lordóza). To umožní nášmu telu pohodlne vykonávať pohyb a zvládnuť prirodzenú záťaž počas bežného dňa.


Všetko o cvičení SM Systém

kto, ako a kedy môže cvičiť

Cviky SM na rôzne diagnózy, aktívna regenerácia svalstva u športovcov, SM cvičenie pre tehotné a po pôrode
Cviky SM na rôzne diagnózy, aktívna regenerácia svalstva u športovcov, SM cvičenie pre tehotné a po pôrode

Cvičenie je určené pre vekové kategórie od 5 rokov. 

Diagnózy - degeneratívne ochorenia chrbtice, hernia disku, skoliózy, chybné držanie tela, plochá noha, halux valgus, migrény, totálna endoprotéza bedrového a kolenného kĺbu, poúrazové a pooperačné stavy. V prípade prevencie ochorení chrbtice a veľkých kĺbov (horné a dolné končatiny) sa cvičenie prispôsobuje fyzickej zdatnosti cvičenca.

U športovcov sa SM Systém zameriava na aktívnu regeneráciu svalstva. V kondičnom tréningu prebieha formou aktívneho strečingu, ktorý zlepšuje športový výkon. Cvičiť sa môže aj počas tehotenstva a po pôrode.


individuálne a skupinové rehabilitačné cvičenia SM-Systém, pomôcky na cvičenie: tyč, lano, podložka, domáce cvičenie
individuálne a skupinové rehabilitačné cvičenia SM-Systém, pomôcky na cvičenie: tyč, lano, podložka, domáce cvičenie

Forma a frekvencia cvičenia

Liečebné cvičenie SM Systém možno cvičiť formou individuálnych alebo skupinových hodín. Individuálne stretnutia sú potrebné pre správne naučenie techniky cvičenia. Neskôr je vhodné zaradiť sa do skupiny. 

V prípade zdravotného problému sa spočiatku neodporúča cvičiť v skupine. Najprv treba prejsť liečbou podľa SM Systému. Opakované individuálne hodiny sú vhodné na korekciu a prípravu svalstva pre záťažový tréning

Variabilita cvikov umožňuje postupné zvyšovanie záťaže. Pravidelnosť rehabilitačného cvičenia je individuálna, prebieha podľa potrieb cvičenca. 

Každý program sa prispôsobuje individuálnym potrebám klienta. Pričom sa dbá na správne korekcie počas cvičenia a pochopenie techniky. V skupine je maximálne 6 osôb. Samozrejmosťou je snaha zmeniť chybné držanie tela, vnímanie jeho problému a pochopenie správnosti pohybu. Prináša úľavu od akútnej bolesti a stabilizovanie zdravotného stavu.


Pomôcky na cvičenie SM Systém

SM Systém cvičíme s elastickým lanom, balančnou podložkou a palicami, aby sme docielili správny nácvik chôdze. Na cvičenie v domácom prostredí si tieto produkty môžete zakúpiť v našom e-shope. Nájdete v ňom aj publikáciu Léčba výhřezu meziobratlového disku bez operace od MUDr. Richarda Smíška, v ktorej sú zrozumiteľne popísané jednotlivé cviky s výkladom terapeuta. Pomáhajú pri domácom cvičení. 

SM-Systém a športovanie

K rekreačnému športu stačí cvičiť iba 10 minút denne pre opakovanie a správnu techniku. SM Systém učí správne vnímať polohu vlastného tela, koordinovať chôdzu a správne držanie tela. Vytvára základnú oporu, na ktorej môžete stavať. Vo všeobecnosti je jedno, akú záľubu si vyberiete. Nesmiete však zabudnúť na správnu techniku pohybu a držania tela. Nezabúdajte tiež na preventívne návštevy u vášho fyzioterapeuta. 

Certifikovaní odborníci v Bratislave 

na SM Systém v našom centre

Certifikovaní odborníci na SM Systém, cvičenia v Bratislave-Petržalke, metódy cvičenia MUDr. Richarda Smíška
Certifikovaní odborníci na SM Systém, cvičenia v Bratislave-Petržalke, metódy cvičenia MUDr. Richarda Smíška

Expertom a odborným garantom tejto metódy je v našom centre Mgr. Martina Nagyová, ktorá je jej certifikovanou lektorkou. Vzdelávací program absolvovala v Prahe, priamo u zakladateľa tejto metódy, MUDr. Richarda Smíška. Metodike sa venuje individuálne aj skupinovo už od roku 2011. Od roku 2012 je držiteľkou najvyššieho stupňa SM Systém certifikácie "Lektor SM Systém".

V poslednej dobe sa SM Systém dostáva do popredia. Existujú absolventi 1 - 2 dňových kurzov, ktorí ho aktívne využívajú v praxi. Nedostatok praktických skúseností týchto absolventov však často vedie ku chybám a zhoršeniu zdravotného stavu klienta. Odporúčame preto obozretnosť pri výbere vhodného fyzioterapeuta.


Individuálna liečba a skupinové cvičenia SM Systém Bratislava-Petržalka

V ponuke máme individuálne aj skupinové cvičenia SM systém. Môžete sa objednať aj zaplatiť pohodlne online.