
Taping a kinesiotaping
pasívna fixácia a mobilizácia kĺbov
Čo je taping a kinesiotaping
a ako funguje

Nalepená elastická páska kinesiotaping priamo ovplyvňuje kožu, podkožie, svaly a kĺby cez nervové zakončenia končiace v týchto tkanivách. Dráždením nervových zakončení a nalepenou páskou s rôznym natiahnutím meníme vnímanie tela. Takto ovplyvnený nervový systém začne vykazovať zmeny, ktoré chceme docieliť nalepenou páskou. Nalepená elastická páska kinesiotaping je vlastne podnet z vonkajšieho prostredia. Takto dráždená štruktúra (koža, podkožie, sval, kĺb) mení vnímanie a odpovedá na podráždenie podnetom, ktorý sme vyvolali. Očakávame odpoveď je relaxácia a regenerácia, zvýšená činnosť svalu, uvoľnenie kĺbov, spevnenie kĺbov a odstránenie opuchov. Vo fyzioterapii tomu hovoríme zvýšenie exteroceptívneho a proprioceptívneho vnímania najrôznejších častí ľudského organizmu.

Rozdiel v tapingu a kinesiotapingu je veľký. Tradičný taping je biela, pevná a nepružná páska určená hlavne na fixáciu a pevnú oporu kĺbov. Vo Fymase tento typ tapingu používame len v kombinácií s kinesiotapingom.
Na trhu existuje množstvo firiem, ktoré ponúkajú kinesiotaping. Vo Fymase používame originálny kinesiotaping od zakladatrľa a priekopníka v kinesiotapingu Dr. Kenza Kase. Metóda kinesiotepovania má pôvod v Japonsku od r. 1979. Nájdete ho aj v našom eshope.
Taping a kinesiotaping v športe
ako stabilizácia a prevencia

Metódu tapingu a kinesiotapingu využívajú profesionálny ale aj rekreačný športovci. Urýchľuje regeneráciu unavených a preťažených svalov, kĺbov a väzív. Predchádza vzniku svalových dysbalancií a ochoreniu úponov šliach (entezopatii). Významný vplyv ma počas hlavného tréningového obdobia u športovcov po prekonanom zranení. Pomáha stabilizovať kĺb a odľahčovať záťaž vyvíjanú na pohybový aparát. Zlepšuje športový výkon a je tolerovaným dopingom.
Terapeutický kinesiotaping
ako stabilizácia a opora

V terapeutickej oblasti sa kinesiotaping využíva pri zmierňovaní bolesti, redukcii zápalu, relaxácii svalov a šliach, podporuje svaly pri pohybe. Je súčasťou dlhodobej prevencie a liečby akútnych a chronických ochorení pohybového aparátu. Kinesiotaping je vyhľadávanou korekčnou pomôckou chybného držania tela a ďalších kĺbov (pasívna opora pohybových segmentov). Pomáha zlepšovať vnímanie polohy tela v priestore. Uľahčuje vstrebávanie opuchu a krvných výronov poúrazových a pooperačných stavov. Významný vplyv má na liečbu veľkých a malých jaziev. Využitie našiel tiež v pediatrii pri liečbe funkčných deformít nohy a skoliozach. Veľmi dobré výsledky sa preukázali pri ošetrení popôrodnej jazvy po sekcii.
Využitie kinesiotapingu a jeho účinky
alebo kedy ho použiť a aký má účinok
Najčastejšie použitie tapingu

- bolesti šliach a svalov
- nestabilita kĺbov
- bolesti chrbtice
- tenisový lakeť
- bolesti a úrazy kĺbov, svalov a šliach
- regulácia lymfatického systému
- syndróm karpálneho tunela
- chybné držanie tela
- plochá noha a halux valgus
- whiplash syndrom
- podvrtnutia, pomliaždeniny a nestabilita kĺbov
Hlavné účinky tapingu

- podporuje svaly v pohybe
- zmierňuje chronické či akútne bolesti
- uvoľňuje nahromadenú lymfatickú tekutinu
- koriguje osové postavenie kĺbov
- napomáha pri uvádzaní svalu alebo kĺbu do správnej polohy pre rehabilitáciu
- pomáha slabým svalom tým, že ich uvádza do normálnej polohy
- obnovuje tok krvi a lymfy