Bolesti krčnej chrbtice
Krčná chrbtica - A0 - C7

Krčná chrbtica sa delí na dve časti:
Hornú krčnú časť (A0 - C2).
Strednú a dolnú časť (C2 - C7).

Krčná chrbtica je najpohyblivejším úsekom chrbtice. Umožňuje maximálny predklon, záklon, rotáciu, úklony, veľký predsun a malý zásun. Prechádza do hrudnej chrbtice. Tá je naopak úsekom najmenej pohyblivým. Pripája sa k nej hrudný kôš tvorený rebrami a spojený hrudnou kosťou. Z tohto dôvodu je prechod medzi krčnou a hrudnou chrbticou veľmi namáhanou oblasťou. Stretáva sa tu výrazná pohyblivosť s pohyblivosťou veľmi obmedzenou. Horná časť krčnej chrbtice je zase vystavená relatívne veľkej záťaži. Na prvé dva stavce nasadá pomerne ťažká hlava.
Krk je tak veľmi zaťažovanou časťou chrbtice. Preťaženie krčnej chrbtice sa prejavuje bolesťou. Tá nemusí byť len v oblasti krku a šije, ale môže siahať až medzi lopatky, do záhlavia, ramien či horných končatín.
K preťaženiu dochádza vybudovaním si nesprávneho stereotypu držania tela v pokoji i pohybe. Činnosti ako spánok na bruchu, predsunutie hlavy pri práci s počítačom, dlhotrvajúce alebo opakované rotácie krku len na jednu stranu nám škodia. Pri dlhodobom používaní nesprávneho stereotypu sa na jednej strane svaly oslabujú. Na strane druhej sa preťažujú a skracujú.

Pri vzpriamenom držaní tela je hmotnosť hlavy, ktorá tlačí na chrbticu, približne 5 - 6 kg. Keď však hlavu nakláňame, meníme uhol "páky". Hmotnosť hlavy sa tak znásobuje. V miernom uhle 15 stupňov sa tlak hlavy na krk zvýši na 13 kg. Pri maximálnom vychýlení hlavy dopredu, s uhlom okolo 60 stupňov, sa tlak na krk zvýši až na 27 kg! Takouto polohou je prípad, keď sedíme na stoličke a pozeráme sa dolu na mobil v ruke. Naše telo je pomerne tolerantné. Pri pretrvávajúcom preťažení svalstva krčnej chrbtice dáva o sebe vedieť. Objaví sa mierna bolesť v oblasti krku či ramien a my tieto znaky často ignorujeme. Riešime ich rýchlym pretiahnutím boľavej oblasti či masážou. Avšak pokiaľ tento problém neriešime, svalová dysbalancia sa prehlbuje. Na preťaženie reagujú aj ostatné mäkké tkanivá (koža, podkožie, fascie). Tkanivá sa sťahujú, skracujú a strácajú pružnosť, čo bolesť umocňuje. Bolestivosť v oblasti krčnej chrbtice často vyústi do blokády kĺbov krčnej, hrudnej chrbtice a rebier. Dochádza k opotrebovaniu kĺbových spojení. Môže prísť k vychýleniu platničky spoza okraja tela stavca.
Ďalšími sprievodnými príznakmi sú:
- bolesť hlavy, bolesť za očami,
- hučanie v ušiach, motanie hlavy,
- bolesti medzi lopatkami či pod nimi,
- prudké bolesti v oblasti ramenného kĺbu,
- brnenie alebo pálenie horných končatín, bolesť v oblasti lakťového kĺbu.