SM Systém a krčná chrbtica

23.01.2024

SM Systém je metóda využívaná pri liečbe bolestí krčnej chrbtice. Odporúčaná hlavne ako prevencia vzniku bolesti. Pomáha upraviť a stabilne udržiavať správne držanie tela. Zámerom cvičenia je stabilizovať, posilniť, natiahnuť, relaxovať, rozvíjať  koordináciu a rovnováhu krčnej krčnej chrbtice.


Kedy vznikajú problémy s krčnou chrbticou

stavce krčnej chrbtice
stavce krčnej chrbtice

Krčná a horná hrudná chrbtica sú najnamáhanejšie častí chrbtice. Je prirodzená potreba sledovať dianie okolo seba. Neustálym otáčaním hlavy do všetkých smerov, sa svaly v krčnej chrbtici vytrénovali. Svaly krku vôbec nie sú krehké a dokážu zvládnuť veľký nápor. Problém však nastáva vtedy, keď vplyvom uprednostňovania jedného smeru pohybu (najčastejšie predklon hlavy a vysunutou bradou za PC) dôjde k ich nerovnováhe. Následkom nerovnovážnej sily dochádza k zmene postavenia hlavy, ramien, lopatiek a hornej hrudnej chrbtice. Výsledkom môžu byť bolesti hlavy, bolestivé stuhnuté miesta vo svaloch, posun platničiek, bolesť v horných končatinách a závrate.


Ako predchádzať problémom s krčnou chrbticou pomocou cvičenia SM Systém

SM-Systém, cvičenie základnej techniky
SM-Systém, cvičenie základnej techniky

Cvičenie SM Systém kompenzuje nerovnováhu vo svaloch a predchádza problémom súvisiacim s krčnou chrbticou. Počas cvičenia využívame autotrakciu krčnej a hornej hrudnej chrbtice. Znamená to, že vďaka správnemu postaveniu tela a aktivácii svalov dokážeme chrbticu prirodzene natiahnuť. Telá stavcov sa od seba vzdialia, čím umožnia stlačenej platničke nasať výživu z okolia. Platnička je tak schopná ľahšie sa regenerovať a liečiť. V prípade vysunutej platničky, tzv. hernie disku, sa vďaka uvoľneniu priestoru medzi stavcami platnička môže pomaly vrátiť na  svoje pôvodné miesto.

Ďalším princípom uplatneným v SM Systéme je ťah. Prostredníctvom jednotlivých cvikov využívame pozíciu hlavy a horného hrudníka v predklone, kde hlava a horný hrudník tvoria pomyselné závažie. Vďaka gravitácii uvoľnená hlava klesá dolu a svaly odstupujúce z oblasti lebky a krčných stavcov, ktoré pokračujú až po krížovú kosť, sa naťahujú. Natiahnutie skrátených a preťažených svalov pomáha uvoľniť napätie svalov. Týmto mechanizmom sa pôsobí proti bolesti.

Ďalší problém spojeným s deformáciou krčnej chrbtice je útlak krčnej tepny či miechy vyklenutou platničkou/posunutým stavcom. Tento útlak obmedzuje prúdenie krvi do mozgu. Za týchto okolností môžu nastať bolesti hlavy, závrate, zvýšenie podráždenosti a nervozity, nevoľnosť, poruchy spánku a mnohému inému.


Aký je účel SM Systému

SM-Systém, uvoľnenie svalov od hlavy až po kostrč
SM-Systém, uvoľnenie svalov od hlavy až po kostrč

Účelom SM Systému je uľaviť od bolesti a vyrovnať dysbalanciu v oblasti krčnej chrbtice. Naučiť telo držať všetky jeho časti v neutrálnej polohe, tzv. nultej rovine. Rovina, ktorá je pre telo najmenej energeticky náročná, pretože všetky časti tela (hlava, hrudník a panva) sú vo svojom ťažisku. Niektoré svaly sa musia naučiť relaxovať, iné naopak aktivovať a pomáhať pri pohybe. Ak v polohe, správnom držaní tela nepociťujete pohodlie, vaše svaly nie sú na tom "správnom mieste", v ťažisku.

Tak, ako by sme nedokázali kráčať bez práce vzdialených svalov v oblasti panvy a koordinácie celého tela, tak i svaly krku potrebujú podporu. Pomoc pri držaní hlavy vo vzpriamenej polohe a pri pohybe nám zabezpečujú lopatky a svaly, ktoré ich fixujú. Lopatky sa snažíme držať v "opretej polohe", aby boli celou svojou plochou priložené k zadnej strane hrudníka. Jemne pritiahnuté k sebe a dolu, pod uhlom 45st. Takéto postavenie zabezpečí správne uloženie ramien, hrudníka, krku a hlavy.

Máte problémy s platničkou v krčnej chrbtici a neviete si s vašim problémom dlhodobo poradiť? Obráťte sa na Fymas.


Mgr.Martina Nagyová, Cert.MDT
Mgr.Martina Nagyová, Cert.MDT

Autor: Mgr. Martina Nagyová, Cert.MDT - Hlavný fyzioterapeut, zakladateľ centra a odborný garant. V liečbe sa spolieha na presnú diagnostiku. Pohybovou liečbou posúva pacientov mimo komfortnú zónu. Počas liečby sa snaží o zmenu postojov pacienta k sebe samému. Pomáha pacientom vzdať sa všetkého, čo ich problém spôsobuje. Len tak môže byť výsledok liečby dlhodobo a stabilne udržaný. Smeruje ich na cestu seba-rozvoja a seba-disciplíny. Na problém sa pozerá vždy celkovo. 


Často kladené otázky o krčnej chrbtici

  1. Prečo nesmiem bradu stále pretláčať do krku? Pretože dochádza k napriamovaniu hornej krčnej chrbtice, čo spôsobuje útlak krčnej tepny a závrate. Hlava má na krčnej chrbtici voľne a bez napätia "sedieť". Nesmie byť vysunutá, a aj nepretržite zatláčaná vzad. Stále platí rovnováha pohybu.
  2. Ako mám hlavu udržať vzpriamene? Stále mi padá dopredu. A bolí ma za krkom. Na držanie hlavy má veľký význam horná a dolná hrudná chrbtica a lopatky. Ak svalstvo nie je je v tejto oblasti dostatočné pevné - aktívne, hlavu a krk nemá čo vzpriamene držať. Chýbajú "kotviace laná".
  3. Kedy si mám chrbticu liečiť záklonom a kedy predklonom? Všetko závisí od typu poškodenia a miesta poškodenia krčnej chrbtice. Podľa toho využívame jednotlivé polohy alebo cviky. Vždy sa poraďte s fyzioterapeutom.
  4. Ako sa mám zbaviť svojho hrbu za krkom? Je to vôbec možné? Áno možné to je, ale trvá to dlho. Terapia sa predlžuje striedmym prístupom a ľahostajnosťou k cvičeniu a režimu. Masážami alebo mäkkými technikami sa ho nezbavíte. Treba sa zamerať hlavne na kondíciu dolnej krčnej a hornej hrudnej chrbtice.