Ochorenia krčnej chrbtice I.

30.11.2021
Ochorenia krčnej chrbtice a sedenie, bolesti hlavy, nepríjemné napätie šije, krku, záhlavia
Ochorenia krčnej chrbtice a sedenie, bolesti hlavy, nepríjemné napätie šije, krku, záhlavia

Ak ste sa narodili pod šťastnou hviezdou a s dobrým predpokladom pre zdravý rast a vývoj, vaši rodičia s vami nemuseli od detstva rehabilitovať. Vyrástli ste bez ťažkostí s pohybovým aparátom. Môžete si gratulovať. V živote je mnoho možností ako si tento stav pokaziť. Dlhé sedenie, uprený pohľad na monitor s guľatým chrbtom, sledovanie televízie so zalomenou hlavou na pohodlnom gauči a mnohé iné činnosti nám pomáhajú postupne si budovať problém. Jedného dňa sa po preťažení prejaví. Pocítite bolesť hlavy, nepríjemné napätie šije, krku a záhlavia. Objavia sa početné bolestivé tlakové body vo svaloch, poruchy rovnováhy, strata pohyblivosti, bolesť, brnenie, strata citlivosti od chrbtice až po končeky prstov.

Poďme si však rozobrať jednotlivé najčastejšie ochorenia krčnej chrbtice podľa vplyvu mechanickej záťaže s ktorou sa za život môžeme stretnúť. Informácií je mnoho, a preto sme ich rozdelil do štyroch na seba nadväzujúcich článkov.

Ochorenia vznikajúce postupne pribúdajúcou záťažou

Dlhodobé chybné držanie tela, spôsobuje vznik horného a dolného skríženého syndrómu a vrstvového syndrómu. Ktoré následne vedú k mnohým problémom.

Horný skrížený syndróm

Tento syndróm je typický skrátením horných vlákien trapézového svalu, zdvíhača lopatky, prsného svalstva. Naopak k oslabeniu dochádza v oblasti hlbokých flexorov hlavy a krku a dolných fixátorov lopatiek. 

Horný skrížený syndróm je typický skrátením horných vlákien trapézového svalu, svalová dysbalancia (nerovnováha)
Horný skrížený syndróm je typický skrátením horných vlákien trapézového svalu, svalová dysbalancia (nerovnováha)

Táto svalová dysbalancia (nerovnováha) sa prejaví zmenou statiky a stereotypov vo vašich pohyboch. Objavuje sa predsunutá hlava, preťaženie krčnej chrbtice a prechodu medzi krčnou a hrudnou chrbticou. Ramená sú zdvihnuté k ušiam, postavené viac vpred, guľatý chrbát s odstávajúcimi lopatkami. Porušený je stereotyp dýchania, upaženie ramena, predklonu a záklonu krku, nevie vykonať správne kľuk.

Dolný skrížený syndróm

Dolný skrížený syndróm - vyznačuje sa svalovým skrátením ohýbačov bedrových kĺbov a vzpriamovačov driekovej chrbtice
Dolný skrížený syndróm - vyznačuje sa svalovým skrátením ohýbačov bedrových kĺbov a vzpriamovačov driekovej chrbtice

Vyznačuje sa svalovým skrátením ohýbačov bedrových kĺbov a vzpriamovačov driekovej chrbtice. Utlmené a oslabené sú svaly sedacie, čo výrazne ovplyvňuje stabilitu panvy. Oslabené sú taktiež brušné svaly a hlboký stabilizačný systém. Na postavení tela sa dolný skrížený syndróm prejaví zväčšením krivky driekovej chrbtice (drieková hyperlordóza). Dochádza k zmene ťažisky, pôsobiaci tlak je nerovnomerne rozložený. Preťažujú sa bedrové kĺby a driekovo krížové segmenty chrbtice. Mení sa stereotyp chôdze.

Vrstvový syndróm

Striedajú sa oblasti (vrstvy) skrátených a oslabených svalov.

Na zadnej strane tela pozorujeme skrátené flexory (ohýbače) kolena, oslabené sedacie svaly, skrátené a hyperaktívne vzpriamovače trupu, oslabené medzilopatkové svaly a skrátené horné časti trapézového svalu.

Predná polovica tela reaguje oslabením brušných svalov a skrátením prsných svalov.

Zopár užitočných cvikov, ktoré Vám pomôžu predísť vzniku vyššie uvedených syndrómov Vám prinesieme v ďalšom článku.