I. Narodilo sa vaše bábätko sekciou? Čo sa bude diať s vaším telom po pôrode?

04.08.2020

Dôležitosť a výhody prirodzeného pôrodu sú nesporné a väčšina žien by chcela priviesť na svet svoje bábätko prirodzenou cestou. Niekedy to však možné nie je a dôvodov, prečo lekár zvolí pôrod sekciou, je mnoho. Čo vás čaká po sekcii? Na čo si treba dávať pozor? Ako sa starať o jazvu v domácom prostredí?

Starostlivosť o jazvu

Cisársky rez môžeme zaradiť medzi väčšie operácie. Zotavovanie tak potrvá trošku dlhšie, ako po prirodzenom pôrode. Budete sa musieť popasovať so slabosťou, bolesťou jazvy či počiatočnými problémami s trávením. Vy ich však s radosťou zvládnete, pretože vás už netrpezlivo čaká váš najväčší poklad a potrebuje vašu blízkosť a opateru.

Jazva po sekcii, bolesť rany po pôrode cisárskym rezom,  starosť o ranu na bruchu po cisárskom reze, štípanie jazvy po sekcii
Jazva po sekcii, bolesť rany po pôrode cisárskym rezom, starosť o ranu na bruchu po cisárskom reze, štípanie jazvy po sekcii

Priamo po pôrode budete mať jazvu sterilne prekrytú a sestričky sa vám o ňu dobre postarajú. Čo však môžete cítiť, je bolesť pri kýchnutí či smiechu. Preto je dôležité pri tejto príležitosti si jazvu chytiť rukami a jemne pritlačiť. Zafixujete tak zošité miesto a bolesť bude menšia.

Po odstránení stehov je dôležité dodržiavať hygienu. Ranu sprchujte len čistou vodou, nepoužívajte mydlá či sprchové gély. Po sprche ju jemne osušte prikladaním uteráku na pokožku. Dôležité je jazvu vetrať, nosiť bavlnenú spodnú bielizeň, ktorej okraj nedráždi miesto rany. To platí aj pre tesné oblečenie, zvoľte radšej voľné oblečenie z príjemného materiálu.

Počas šestonedelia by ste mali čo najviac oddychovať. Nezdvíhajte ťažké predmety, vyhnite sa náročnej fyzickej aktivite a i cvičenie a formovanie postavy odložte na neskôr. Bude sa vám hodiť každé zrnko energie navyše. Formovanie tehličiek a tréning priameho brušného svalu je odporúčané odložiť na 5 - 6 mesiacov po zákroku.

Ako sa starať o jazvu po pôrode cisárskym rezom, jazva po sekcií starostlivosť a hygiena, bolesť a štípanie jazvy
Ako sa starať o jazvu po pôrode cisárskym rezom, jazva po sekcií starostlivosť a hygiena, bolesť a štípanie jazvy

Jazvu je potrebné ošetrovať podľa pokynov lekára, niekedy je jazvu nutné pravidelne dezinfikovať, či natierať mastičkou. Keď však už chrasta odpadne, je veľmi vhodné venovať jazve pár minút denne na jemnú masáž.

Použiť môžete špeciálny krém na jazvy, ale postačí vám klasická modrá Indulona. Jazvu premastite, vytvárajte vlnky pomocou prstov, prechádzajte krúživými pohybmi po jazve, chyťte jazvu do štipky a jemne ju natiahnite, prechádzajte prstom po jazve.

Neťahajte však tkanivo od seba, ťahajte prsty tak, akoby ste chceli jazvu zaceliť, zatvoriť. Takáto jednoduchá masáž slúži ako prevencia pred zrastením jednotlivých vrstiev pokožky, fascií, podkožia a vzniku aktívnej jazvy.

Aktívna jazva je charakterstická červenou až fialovou farbou, fixáciou jazvy (je nepohyblivá voči ostatným vrstvám podkožia), keloidným vzhľadom (rozšírením), vtiahnutosťou pod povrch pokožky, bolestivosťou či štípaním a svrbením na dotyk, alebo bolestivosťou jazvy pri zmene počatia. Často ovplyvňuje vzdialené časti tela. Môže spôsobiť bolestivosť pri menštruácii, bolestivosť driekovej chrbtice až funkčnú sterilitu.