I. Narodilo sa vaše bábätko sekciou? Čo sa bude diať s vaším telom po pôrode?

09.03.2024

Z pohľadu fyzioterapie je jedno či sekcia, cisársky rez bol plánovaný zákrok alebo akútny výkon. Máte drenáž, ste cievkovaná a v ruke máte kanilu. Výsledkom je jazva v podbrušku a bolesti. V článku sa dozviete čo robiť prvých 24 h po zákroku a ako sa o seba a jazvu starať. Vysvetlíme vám kedy a ako začať cvičiť. 


Starostlivosť o jazvu

Cisársky rez, sekciu zaraďujeme medzi väčšie operácie. Zotavovanie tak potrvá trošku dlhšie, ako po prirodzenom pôrode. Budete sa musieť popasovať so slabosťou, bolesťou jazvy či počiatočnými problémami s trávením. Vy ich však s radosťou zvládnete, pretože vás už netrpezlivo čaká váš najväčší poklad a potrebuje vašu blízkosť a opateru.

Prvých 24 h po sekcii, cisárskom reze.

Aktívna jazva po sekcii, cisárskom reze.
Aktívna jazva po sekcii, cisárskom reze.

Priamo po pôrode budete mať jazvu sterilne prekrytú a sestričky sa vám o ňu dobre postarajú. Čo však môžete cítiť, je bolesť pri kýchnutí či smiechu.  Je dôležité si jazvu chytiť rukami a jemne pritlačiť. Zafixujete tak zošité miesto a bolesť bude menšia. Jazvu môžete  vnímať ako necitlivú. Je to bežný stav a citlivosť  sa časom vráti. Sed na posteli a vstávanie z postele je bolestivé, rana sa napína. Po prvých 24 h je dôležité vstať aj cez bolesť a začať sa pomaly rozhýbavať. Neodporúčame nosiť ťažké veci a presilovať sa zbytočnými nepotrebnými úkonmi. Čím skôr toto štádium prejdete, tým lepšie pre vás a vaše dieťatko. 

Ako vstávať  z postele po sekcii, cisárskom reze.

Vstávať odporúčame cez pokrčené kolená, z chrbta sa otočiť na bok, pokrčené nohy spustiť dole z postele, v tom isto okamihu sa vytlačiť do sedu. Niečo ako presýpacie hodiny. Ide o to, aby vás jazva nezabolela. Niekedy pomáha prekrytú jazvu chytiť rukou. V stoji sa snažte z predklonu vystierať pomaly, až do vzpriameného stoja koľko vás postí. Túto polohu v stoji sa snažte počas chôdze zlepšovať, až sa dostanete do správneho, vystretého stoja, správneho držania tela. Toto je prvá prevencia pred bolesťami v driekovej oblasti.

Čo robiť po odstránení stehov.

Po odstránení stehov je dôležité dodržiavať hygienu. Ranu sprchujte len čistou vodou, nepoužívajte mydlá či sprchové gély. Po sprche jazvu jemne osušte prikladaním uteráku na pokožku, nešúchajte. Dôležité je jazvu vetrať, nosiť bavlnenú spodnú bielizeň, ktorej okraj nedráždi miesto rany. To platí aj pre tesné oblečenie, zvoľte radšej voľné oblečenie z príjemného materiálu.

Málo lekárov edukuje mamičky o starostlivosti pooperačnej jazvy. Väčšina vám povie, aby ste to nechali na prírodu. Chrasty a nezhojené malé miesta na rane ošetrujte odvarom z harmančeka alebo repíka. Jazva nesmie zahnisať alebo sa zapáliť. Keď sú všetky chrasty zhojené, jazva je ružová a pokožka zacelené, je veľmi vhodné venovať jazve dennú pozornosť. Nemajte strach sa jej dotknúť, neublížite si, práve naopak. O ružovkastú jazvu sa môžete starať gélom na jazvy. Contratubex gél používajte po sprche na noc. Pokožka regeneruje a vstrebáva živiny

Jazva po sekcii sa môže hojiť dlho. Úplné zhojenie môže trvať 6 a viac mesiacov. Správne a dobré zhojenie jazvy je ak, jazva neťahá, nepáli, neštípe, netvrdne a a ani nehrubne. Základným testom je správny stoj. Ak ho zaujmete a jazva sa neozýva, je všetko v poriadku.

V procese doliečovania jazvy so stehmi ale aj bez je Bioptrom, bioptronová lampa. Forma svetloliečby, ktorá má priaznivý vplyv na poškodené tkanivo. Dezinfikuje a pomáha telu k správnej tvorbe nových buniek.


Mäkké techniky alebo masáže popôrodnej jazvy.

Tejto technike venujte 10-15 minút denne a pomôžete jazvy k rýchlejšiemu zhojeniu. Ideálne po sprche. Na masáž je vhodné použiť mastné krémy, postačí vám klasická modrá Indulona. Alebo krémy s obsahom oleja, napr.mandľový olej. Výborný je aj rakytnikový olej, ktorý jazvu premastí a vyživuje do hĺbkyTechnika riasenia pokožky spolu s podkožím urýchľuje regeneráciu tkaniva. Jednotlivé vrstvy v hĺbke po reze sú zlepené, nekĺžu a nie sú volné. Masážou jednotlivé vrstvy od seba oddeľujete, vytvárate možnosť tkanivu pri pohybe voľne kĺzať a pohybovať sa. 

Technika riasenia v domácom prostredí.

Masážna technika uvoľnenia popôrodnej jazvy.
Masážna technika uvoľnenia popôrodnej jazvy.

Vytvárajte vlny pomocou prstov, prechádzajte krúživými pohybmi po jazve, chyťte jazvu do štipky a jemne ju natiahnite, prechádzajte prstom po jazve. Neťahajte tkanivo od seba, ťahajte prsty tak, ako keby ste chceli jazvu zaceliť, zatvoriť. Prechádzajte aj do hĺbky. Jemná bolesť tkaniva je nevyhnutná pre uvoľnenie hlbokých štruktúr kde bol rez vykonaný.  Takáto jednoduchá masáž slúži ako prevencia pred zrastami jednotlivých vrstiev pokožky, fascií, podkožia a vzniku aktívnej jazvy. Ak pred technikami máte strach, objednajte sa k nám do Fymasu na mäkké a mobilizačné techniky pre mamičky.


Aktívna jazva po sekcii, cisárskom reze

Vzniká nesprávnou starostlivosťou alebo na základe poruchy tvorby kolagénu. Vzhľad jazvy môže mať:

  • hnedočervenú až fialovú farbou,
  • širší vzhľad alebo sa rozširuje do okolia,
  • pri zmene počasia väčšiu bolestivosť, zvýšenú citlivosť na dotyk, svrbenie, štípanie,
  • keloidný vzhľad - bolestivá, červená a tuhá,
  • vzhľad "ryhy" - voči okolitej pokožke je vtiahnutá pod povrch pokožky,

Z pohľadu fyzioterapie považujeme fixovanú, nepohyblivú jazvu voči ostatným vrstvám podkožia za najhoršiu. Ovplyvňuje aktívny pohyb, ohrozuje stabilitu driekovej chrbtice a funkčné zdravie medzistavcových platničiek. Môže spôsobiť bolestivosť pri menštruácii až funkčnú sterilitu. Jazva bolestivo reaguje na pohyby bežných denných činností. Bráni v správnom držaní tela. Počas vystierania sa alebo vyťahovania sa s vystretými rukami nad hlavou ťahá. Táto jazva môže byť aktívna aj niekoľko rokou po zákroku. Stav zhoršuje nadváha a pohybová inaktivita. 


Jazva po sekcii, cisárskom reze a cvičenie

Počas šestonedelia by ste mali čo najviac oddychovať. Nezdvíhajte ťažké predmety, vyhnite sa náročnej fyzickej aktivite. Cvičenie a formovanie postavy odložte na neskôr. Bude sa vám hodiť každé zrnko energie navyše. Formovanie tehličiek a tréning priameho a hlbokého brušného svalu je odporúčané odložiť na 5 - 6 mesiacov po zákroku. Vo Fymase mamičky v období šestonedelia vedieme k cielenému dýchaniu do dutiny brušnej a učíme bránicové dýchanie. Prvá aktivácia brušných svalov cez izometrické cvičenia (napínaniu brušných svalov) v stoji a sede. Venujeme sa driekovej chrbtici a spodnému brušnému svalstvu ale len v zmysle korekčných techník. Toto všetko prebieha prísne individuálne. Súčasťou individuálnej terapie sú mäkké techniky na jazvu po sekcii a edukácia mamičky k starostlivosti o jazvu v domácom prostredí.

Mgr.Martina Nagyová, Brezániová Cert.MDT
Mgr.Martina Nagyová, Brezániová Cert.MDT

Autor: Mgr. Martina Nagyová, Brezániová, Cert.MDT - Hlavný fyzioterapeut, zakladateľ centra a odborný garant. V liečbe sa spolieha na presnú diagnostiku. Pohybovou liečbou posúva pacientov mimo komfortnú zónu. Počas liečby sa snaží o zmenu postojov pacienta k sebe samému. Pomáha pacientom vzdať sa všetkého, čo ich problém spôsobuje. Len tak môže byť výsledok liečby dlhodobo a stabilne udržaný. Smeruje ich na cestu seba-rozvoja a seba-disciplíny. Na problém sa pozerá vždy celkovo.


Často kladené otázky o popôrodnej jazve

  1. V akej polohe mám masáž vykonávať? Masáž pooperačnej jazvy vykonávajte v polohe na chrbte s pokrčenými končatinami v kolenách. Odľahčíte tak brušné svalstvo a prípadné napätie v bedrových kĺboch.
  2. Ako zistím že je moja jazva aktívna? Neutíchajúca bolesť alebo zhoršujúca sa bolesť v oblasti podbruška sú prvými príznakmi. Bežná je kontaktná bolesť, bolesť na pohmat. Vonkajší vzhľad jazvy je veľmi dôležitý. Farba, tvar a hĺbka pooperačnej jazvy.