Mýty a fakty vo fyzioterapii I.
Bez omylov a chýb, by sme nenapredovali. Ak sa však tieto mylné informácie šíria a vznikajú z nich fakty, tak dochádza k problému. Mnoho mýtov vzniklo aj v odvetví fyzioterapie.
1. Fakt: chrbtica nie je jeden kĺb ale množstvo kĺbov.
Chrbtica je zložená z 33 stavcov, medzistavcových platničiek, väzov a množstva svalov ktoré ju chránia. V blízkosti každej platničky je nervový koreň (vlákno). Pri pohľade z boku je chrbtica esovito zakrivená. Krčná a drieková chrbtica má zakrivenie dnu (lordóza). V týchto častiach chrbtice dochádza najčastejšie ku vzniku bolesti. Majú najväčšiu mieru pohyblivosti. Hrudná, krížová časť je zakrivená von (kyfóza). Hrudná chrbtica je najmenej pohyblivá. Pri jej deformácii priamo ovplyvňuje usporiadanie vnútorných orgánov v hrudníku. Môže dôjsť v najhorších prípadoch k útlaku srdca, pľúc či veľkých ciev. Hrudná a krížová chrbtica sa najhoršie liečia. Kostrč vytvára oporu pre chrbticu a prispieva k prenosu váhy tela na nohy, ovplyvňuje chôdzu. Vďaka členitému zloženiu chrbtice sa môžeme predkloniť, zakloniť, ukloniť či rotovať v osi a pozrieť sa za seba. Pre celkové zdravie je potrebné udržiavať pohyblivosť každej časti chrbtice vo všetkých smeroch pohybu (predklony, záklony, úklony aj otočiť sa). Ak vznikne obmezdzenie pohyblivosti jednej časti chrbtice (blokáda alebo seknutie), časť chrbtice nad a pod týmto nepohybujúcim sa segmentom (časť chrbtice) začneme používať intenzívnejšie. Takýmto spôsobom si vypracujeme svalovú dysbalanciu (svalovú nerovnováhu), pribúdajúce bolesti a degenerácia chrbtice. Preto keď nás bolí chrbát, nemôžeme hľadať univerzálny recept na odstránenie bolesti. Musíme sa pokúsiť nájsť konkrétne miesto príčiny bolesti a individuálne riešenie pre daný problém.
2. Fakt: Platničky nebolia, "LEN" nerv prehovoril (mäkké tkaniva sú utláčané alebo extrémne preťažené.
Medzistavcová platnička môže byť zdrojom bolesti chrbta alebo krku. K takýmto problémom môže prísť v dôsledku jej opotrebovania, a to buď vekom, zlým držaním tela alebo preťažovaním. Medzistavcová platnička sa tiež môže v dôsledku preťaženia okolitých väzov, ktoré držia platničku na mieste, vyklenúť spoza okraj stavca. Kedy dochádza k takzvanej hernii disku. Vo všeobecnosti však platí, že to, čo bolí, nie je platnička ale nerv utlačený vyklenutou platničkou alebo kostnou štruktúrou, ktorý vysiela signál bolesti. Aby sme sa bolesti zbavili, musíme vytvoriť pre nerv dostatok priestoru, čím odstránime jeho dráždenie. Tento efekt docielime úpravou držania tela a dodržiavaním správnych stereotypov pohybu a statických polôh počas celého dňa a správne zacieleným cvičením.
Facetove kĺby - kĺby, na ktoré sa zabúda
Každý stavec má dve sady kĺbových spojení. Prvá smeruje nahor a druhá smeruje nadol. Jedny sa nachádzajú po stranách chrbtice - vpravo a vľavo. Jedno je umiestnené na zadnej strane chrbtice. Sú ako pánty a spájajú stavce dohromady. Vďaka nim sa nedokážeme otočiť o 180 stupňov. Tieto kĺby, ako každý iný vedia pekne bolieť. Najčastejšou príčinou je artróza, chronické zápaly. Bolesť však často krát nie je lokálna ale vystreľuje do končatín. Pokiaľ nie sú výrazne deformované, lekár ich podľa zobrazovacieho snímku nevie diagnostikovať ako príčinu bolesti. Týchto kĺbov je spolu 64 a často krát sa na ne pri diagnostike zabúda. Lekári sa neraz uspokoja so základnou diagnózou, ktorú liečia svojim predpísaným spôsobom. Liečba však nezaberá a človek žije s bolesťou dlhé obdobie. Riešenie je však často krát jednoduché, navštíviť kvalitného fyzioterapeuta, ktorý si na klienta vyhradí dostatok času. Prevedie komplexnú diagnostiku a špeciálne testy a dokáže odhaliť skryté príčiny bolesti.
Mgr. Martina Nagyová, Cert.MDT