Mýty a fakty vo fyzioterapii I.

16.03.2024

Mať všeobecný prehlad platí aj v odbore fyzioterapia. V spoznávaní anatómie a fyziológie vlastného tela.  Vedieť, ktoré informácie sú pre vás potrebné a kedy. Ako poznatky použiť  a nenechať sa oklamať informáciami, ktoré vás v liečbe spomalia. Ak sa mylné informácie šíria a vznikajú z nich fakty, tak dochádza k problému. Mnoho  mýtov vzniklo aj v odvetví fyzioterapie. 

Chrbtica množstvo kĺbov, ktoré sa navzájom ovplyvňujú.

FAKT

Chrbtica je zložená z 33 stavcov, medzistavcových platničiek a väzov, delenie stavcov: krčné, hrudné, driekové, krížové a kostrč
Chrbtica je zložená z 33 stavcov, medzistavcových platničiek a väzov, delenie stavcov: krčné, hrudné, driekové, krížové a kostrč

Chrbtica je zložená z 33 stavcov, medzistavcových platničiek, väzov a  množstva svalov, ktoré ju chránia. V blízkosti každej platničky je nervový koreň (vlákno). 

Pri pohľade z boku je chrbtica esovito zakrivená. Krčná a drieková chrbtica má zakrivenie dnu (lordóza). V týchto častiach chrbtice dochádza najčastejšie ku vzniku bolesti. Majú najväčšiu mieru pohyblivosti. 

Hrudná, krížová časť je zakrivená von (kyfóza). Hrudná chrbtica je najmenej pohyblivá. Pri jej deformácii priamo ovplyvňuje usporiadanie vnútorných orgánov v hrudníku. Môže dôjsť v najhorších prípadoch k útlaku srdca, pľúc či veľkých ciev. Hrudná a krížová chrbtica sa najhoršie liečia. Kostrč vytvára oporu pre chrbticu a prispieva k prenosu váhy tela na nohy, ovplyvňuje chôdzu. 

Vďaka členitému zloženiu chrbtice sa môžeme predkloniť, zakloniť, ukloniť či rotovať v osi a pozrieť sa za seba. Pre celkové zdravie je potrebné udržiavať pohyblivosť každej časti chrbtice vo všetkých smeroch pohybu (predklony, záklony, úklony aj otočiť sa). 

Ak vznikne obmezdzenie pohyblivosti jednej časti chrbtice (blokáda ľudovo "seknutie"), časť chrbtice nad a pod týmto nepohybujúcim sa segmentom (časť chrbtice) začneme používať intenzívnejšie. Takýmto spôsobom si vypracujeme svalovú dysbalanciu (svalovú nerovnováhu), pribúdajúce bolesti a degeneráciu chrbtice. Preto keď nás bolí chrbát, nemôžeme hľadať univerzálny recept na odstránenie bolesti. Musíme sa pokúsiť nájsť konkrétne miesto príčiny bolesti a individuálne riešenie pre daný problém.

Platničky nebolia, "LEN" nerv prehovoril - mäkké tkaniva sú utláčané alebo extrémne preťažené

FAKT

Medzistavcová platnička ako zdroj bolesti v oblasti chrbta a krku, zlé držanie tela, preťažovanie
Medzistavcová platnička ako zdroj bolesti v oblasti chrbta a krku, zlé držanie tela, preťažovanie

Medzistavcová platnička môže byť zdrojom bolesti v každej časti našej chrbtice. Je veľmi dôležité vedieť, ktorým smerom je medzistavcová platnička vysunutá. K takýmto problémom môže prísť v dôsledku jej opotrebovania, a to buď vekom, zlým držaním tela alebo preťažovaním. 

Medzistavcová platnička sa tiež môže v dôsledku preťaženia okolitých väzov, ktoré držia platničku na mieste, vysunúť spoza okraj tela stavca. Podľa veľkosti vysunutia platničky označujeme jednotlivé diagnózy ako protrúzia až hernia disku. Vo všeobecnosti platí, že to, čo bolí, nie je platnička ale nerv alebo mäkké tkanivo utlačené vyklenutou platničkou, ktoré vysielú signál bolesti. Aby sme sa bolesti zbavili, musíme vytvoriť pre nerv dostatok priestoru, čím odstránime jeho dráždenie. 

Tento efekt docielime úpravou držania tela a dodržiavaním správnych stereotypov pohybu a statických polôh počas celého dňa a správne zacieleným cvičením. Cvičenie musí byť cielené a presné.  Väčšinou sa jedná o pohyb len v jednom smere, ktorý pomáha uľaviť od bolesti.

Facetove kĺby - kĺby, na ktoré sa zabúda

facetove kĺby, stavec má dve sady kĺbových spojení, artróza, chronické zápaly, diagnóza a diagnostika
facetove kĺby, stavec má dve sady kĺbových spojení, artróza, chronické zápaly, diagnóza a diagnostika

Každý stavec má dve sady kĺbových spojení. Prvá smeruje nahor a druhá smeruje nadol. Jedny sa nachádzajú po stranách chrbtice - vpravo a vľavo. Jedno je umiestnené na zadnej strane chrbtice. 

Sú ako pánty a spájajú stavce dohromady. Vďaka nim sa nedokážeme otočiť o 180 stupňov. Tieto kĺby, ako každý iný vedia pekne bolieť. Najčastejšou príčinou je artróza a chronické zápaly. Bolesť však nie je lokálna ale vystreľuje do končatín. 

Pokiaľ nie sú výrazne deformované, lekár ich podľa zobrazovacieho snímku nevie diagnostikovať ako príčinu bolesti. Týchto kĺbov je spolu 64.

Pri diagnostike sa na ne zabúda. Okrem svalov a šliach, ktoré tuhnú pri zlom držaní tela a vytvárajú svalovú nerovnováhu, sú facetové kĺby prvé kĺby, ktoré strácajú plnú hybnosť. Výsledkom je obmedzenie pohybu a bolesť v snahe pohyb vykonať. Bolesti sú najprv veľmi jemné a nevýrazné. Narastajúca bolesť je prejavom zhoršovania kondície. Takto ohrozujú samotné fingovanie chrbtice v mieste kde sa kĺb nachádza, a tým aj samotnú platničku.

Riešenie je jednoduché, navštíviť kvalitného fyzioterapeuta, ktorý si na klienta vyhradí dostatok času. Prevedie komplexnú diagnostiku a špeciálne testy a dokáže odhaliť skryté príčiny bolesti.

Mgr.Martina Nagyová, Brezániová Cert.MDT
Mgr.Martina Nagyová, Brezániová Cert.MDT

Autor: Mgr. Martina Nagyová, Brezániová, Cert.MDT - Hlavný fyzioterapeut, zakladateľ centra a odborný garant. V liečbe sa spolieha na presnú diagnostiku. Pohybovou liečbou posúva pacientov mimo komfortnú zónu. Počas liečby sa snaží o zmenu postojov pacienta k sebe samému. Pomáha pacientom vzdať sa všetkého, čo ich problém spôsobuje. Len tak môže byť výsledok liečby dlhodobo a stabilne udržaný. Smeruje ich na cestu seba-rozvoja a seba-disciplíny. Na problém sa pozerá vždy celkovo.


Často kladené otázky o chrbtici a jej liečbe

  1. Je lordóza choroba chrbtice? Nie, nie je. Lordóza je anatomické označenie zakrivenia driekovej chrbtice. Lordózu ma každý z nás inú. Niekto viac a niekto menej hlbokú. Všetko záleží od výšky tela, šírky panvy, pohlavia alebo národnosti. Taktiež od používania chrbtice. Treba vedieť správne rozlíšiť  hyperlordózu (nezdravo veľké prehnutie driekovej chrbtice). Opak je napriamená lordózu až kyfotizujúca (prechádza do vyhrbenia). Všeobecne platí pravidlo: čím je väčšia odchýlka jedným alebo druhým smerom, tým sú bolesti väčšie a aj obmedzenie pohybu horšie. Treba sa začať správne hýbať. 
  2. Kedy použiť chlad a kedy teplo na chrbticu? Pri liečbe bolestivých stavov chrbtice sa názory na termoterapiu (liečba teplom) a kryoterapu (liečba chladom) líšia. S chladom a teplom treba narábať opatrne. V každom štádiu ochorenia platnička a chrbtice je použitie tepla a chladu iné. Do úvahy sa berie závažnosť stavu, dĺžka trvania ochorenia, príčina vzniku problému, športová zdatnosť, vek a pohlavie.
  3. Keď ma sekne v chrbte, vytvorí sa mi vždy zápal v mieste bolesti? Zápal sa nevytvorí hneď ale až po určitom čase. V akútnom stave je postihnuté miesto teplejšie s prítomnosťou opuchu. To ešte nemusí znamenať zápal. Prítomný je skôr pri chronických stavoch a pri závažných herniach so sequestráciou medzistavcovej platničky (vytečením platničky).