Význam fyzioterapie v zdraví a chorobe

20.04.2024

Povedomie o úlohách fyzioterapie sa za posledné roky významne rozšírilo. Voľba navštíviť fyzioterapeuta namiesto domácej samoliečby sa stáva prirodzenosťou a v súčasnej dobe aj nevyhnutnosťou. Liečba bolesti sa tak skracuje na minimum, čo umožňuje žiť kvalitnejší a spokojnejší život. Aký je teda význam fyzioterapie?

Základný princíp úspešnej liečby

Fyzioterapia vo Fymase - skupinová fotografia. Vytvrame silné a stabilné rodinné prostredie.
Fyzioterapia vo Fymase - skupinová fotografia. Vytvrame silné a stabilné rodinné prostredie.

Najčastejšou príčinou návštevy fyzioterapeuta je bolesť. Pocit, ktorý je varovným signálom nášho tela. Zväčša nás upozorňuje na problém, ktorý treba riešiť a nie ignorovať. Fyzioterapeuti vo Fymase sa snažia pomôcť, zbaviť vás bolesti a nájsť pravú príčinu problému. K fyzioterapeutovi by ste mali však prichádzať s vedomím, že sa chcete vy sami na liečbe podieľať. Jedna zo základných chýb, ktorej by ste sa mali vyvarovať je delegovanie problému na fyzioterapeuta. Aby ste sa zbavili vášho problému musí sa jeho riešenie stať jednou z vašich priorít. To znamená, že budete dodržiavať odporúčania fyzioterapeuta i mimo ambulancie. 

Fyzioterapeuti vo Fymase vás podporia, podržia ak sa vzdávate a ukážu vám cestu, no kráčať po nej už musíte osamote.

Prečo navštíviť fyzioterapeuta aj keď ma nič nebolí?

Fyzioterapia vo Fymase - cvičenie dospelých s deťmi, osobný a rodinný fyzioterapeut
Fyzioterapia vo Fymase - cvičenie dospelých s deťmi, osobný a rodinný fyzioterapeut

Fyzioterapia má omnoho rozsiahlejšie možnosti využitia ako len pre liečbu bolesti. Je to vedná disciplína, ktorá sa zaoberá liečbou každého systému v našom tele. Dýchací systém respiračná fyzioterapia, fyzioterapia pri srdcovo - cievnych ochorenia, rehabilitácia po mozgovej príhode, stavy po operáciách, úrazoch a autonehodách. Toto je len malé zhrnutie toho, kde všade ju môžete nájsť. Doménou však stále ostáva pohybový systém. Kosti, svaly a ich funkčné a štrukturálne problémy. Nepríjemný pocit pnutia, tuhosti, strata citlivosti, točenie hlavy aj s týmito problémami vám vie fyzioterapeut pomôcť. Rozsiahlou oblasťou je prevencia. Pretože najlepším riešením problému je predísť jeho vzniku. Oblasť prevencie sa sústreďuje na edukáciu o správnom držaní tela, ergonómiu pracovného prostredia, vedomú relaxáciu, fyzickú a psychickú pohodu. Existujú špecifické prípady ako sú príprava na tehotenstvo, tehotenstvo, stav po pôrode, profesionálny a rekreačný šport alebo obdobie rýchleho rastu v puberte a mnohé iné, kedy je spolupráca s fyzioterapeutom v rámci prevencie nesmierne cenná.

Po vyliečení akútneho problému liečba nekončí

Vysvetlenie a význam liečby je u nás základom. Poznať ako chrbtica pracuje v pohybe.
Vysvetlenie a význam liečby je u nás základom. Poznať ako chrbtica pracuje v pohybe.

Výhodou nájdenia si osobného či rodinného fyzioterapeuta je fakt, že vás bude sprevádzať vašim životom. Poradí vám v otázkach zdravia a vo výbere športových aktivít. Pomáha vám predchádzať problémom a ak vzniknú, efektívne a rýchlo ich riešiť. Pri dlhodobej spolupráci s fyzioterapeutom sa vo Fymase vedie osobná dokumentácia keď zaznamenávame všetko, s čím ste k nám prišli. Vďaka tomu vieme rýchlo nájsť problém a odstrániť ho. Pretože Vás poznáme, a sme vašim rodinným a osobným fyzioterapeutom, vieme predikovať a upozorniť na zmenu stavu dopredu a udržiavať vás v dlhodobom zdraví. Ak sa u nás vo Fymase liečia aj vaše deti, a zvyšok rodiny, dokážeme lepšie pochopiť rodinnú klímu a genetickú predispozíciu, salutogenézu.

Ako pracujeme vo Fymase

Presné vyšetrenie a čo najlepšie priblíženie vášho stavu na prvom stretnutí je štart k liečbe.
Presné vyšetrenie a čo najlepšie priblíženie vášho stavu na prvom stretnutí je štart k liečbe.

Venujeme sa akútnym aj chronickým stavom. Špecializujeme sa prevažne na funkčné a štrukturálne poruchy pohybového aparátu. Doménou je fyzioterapia v neurológii a ortopédii. Sekundárne sa venujeme gynekológii a pôrodníctvu. Nevynechávame fyzioterapiu v športe. Našu pozornosť má hlavne športové jazdectvo.  Súčasťou liečebného procesu je aj nutričná terapia. Po vyliečení kladieme dôraz na prevenciu, edukáciu a hlavne psychosomatiku. Ak sa vyliečite a nezmeníte správanie, ktoré vám zdravie poškodzuje, problém sa vráti. Je potrebné zmeniť postoj, návyky a zvyky, ktoré sú spúšťačmi vašich problémov.

Na to, aby ste sa k nám objednali na vstupné vyšetrenie nepotrebujete odporúčanie od lekára. MRI, CT a ani RTG u nás nie sú podmienkou. Vyšetríme vaše obmedzenia, poruchy pohybu, držanie tela, kondíciu svalov a reflexy. Kladieme otvorené otázky. Pýtame sa na bolesť, kedy a ako vznikla, spánok, denný režim , voľnočasové aktivity a pracovné prostredie. Výsledkom je výstup s celkovým plánom liečby s podrobnou edukáciou k liečbe. Ak nasledujete naše rady, do piatich stretnutí ste zlepšený o 90 %. Ak na liečbu nereagujete správne, hľadáme príčinu.  Ak sú stále výsledky neuspokojivé, odporúčame vás za špecialistom, pretože váš stav nie je možné vyliečiť pohybovou liečbou.

Plne vybavená telocvičňa pre skupinové cvičenia aj individuálnu liečbu
Plne vybavená telocvičňa pre skupinové cvičenia aj individuálnu liečbu
Fzyio I. individuálna liečba
Fzyio I. individuálna liečba
Fyzio II., individuálna liečba
Fyzio II., individuálna liečba
Mgr.Martina Nagyová, Brezániová Cert.MDT
Mgr.Martina Nagyová, Brezániová Cert.MDT

Autor: Mgr. Martina Nagyová, Brezániová, Cert.MDT - Hlavný fyzioterapeut, zakladateľ centra a odborný garant. V liečbe sa spolieha na presnú diagnostiku. Pohybovou liečbou posúva pacientov mimo komfortnú zónu. Počas liečby sa snaží o zmenu postojov pacienta k sebe samému. Pomáha pacientom vzdať sa všetkého, čo ich problém spôsobuje. Len tak môže byť výsledok liečby dlhodobo a stabilne udržaný. Smeruje ich na cestu seba-rozvoja a seba-disciplíny. Na problém sa pozerá vždy celkovo.


Často kladené otázky

  1. Fyzioterapeut je masér? Nie, fyzioterapeut nie je masér. Fyzioterapeut je vedecká pracovník vo vednom odbore fyzioterapie. Každý fyzioterapeut sa špecializuje na inú časť fyzioterapie. Spomeňme napríklad fyzioterapiu v ortopédii, fyzioterapiu v neurológii, fyzioterapiu v gynekológii, fyzioterapiu vo športe. Okrem zamerania si fyzioterapeut môže vybrať špecifické diagnózy, ktorým sa chce venovať. Spomeňme napríklad sklerózu multiplex, mozgové príhody (NCMP), diabetes alebo starostlivosť amputovaných pacientov. Vo vednom odbore, a v danej problematike, sa venuje buď vedeckej činnosti, terapeutickej činnosti alebo obom. Masér vykonáva liečebné masáže podľa predpisu fyzioterapeuta alebo rehabilitačného lekára. Ak sa jedná o maséra mimo zdravotného pracoviska, vykonávam relaxačné a regeneračné masáže na vlastné riziko.
  2. Prečo je správne: Idem na fyzioterapiu alebo rehabilitáciu? Správne je: Idem k fyzioterapeutovi na rehabilitáciu. Čo je fyzioterapeut sme si vysvetlili vyššie. Slovo rehabilitácia pochádza z francúzskeho slova habiter – "bývať", "obývať". To znamená, že slovo rehabilitácia nevyjadruje len potrebu znovu sa uschopniť, obnoviť stratené alebo zmierniť deficit, ale na hlbšej úrovni toto slovo znamená znovu sa naučiť žiť zvnútra alebo vo vnútri.  Rehabilitácia je proces zmeny. Definícia podľa WHO: Rehabilitácia obsahuje všetky prostriedky smerujúce k zmene tlaku, ktorý spôsobuje dysebilita, hendicap a usiluje o spoločenské začlenenie postihnutého.

Zdroje:

  1. GÚTH A. et al. 2005. Liečebné metodiky v rehabilitácii pre fyzioterapeutov. Bratislava: LIEČREHGÚTH,. ISBN 80-88932-16-5
  2. LEWIT,K. Manipulační léčba. 5. zcela přepracované vydání. Nakladatelství - Praha sdělovací technika, 2003. 411 s. ISBN 80-86645-04-5.
  3. KOLÁŘ, P. et al., 2009. Rehabilitace v klinické praxi. Vyd. 1. Praha: Galén. 1-4 s. ISBN 978- 80-7262-657-1