Všetko, čo ste doteraz netušili o trapézových svaloch.

17.05.2020
3 vrstvy trapézového (lichobežníkového) svalu, horný, stredný a dolný
3 vrstvy trapézového (lichobežníkového) svalu, horný, stredný a dolný

Všeobecne je známe, že lichobežníkový sval (alebo hovorovo trapézy, lat. musculus trapezius) sa nachádza v hornej časti chrbta a spája hlavu (odstup na linea nuchae) s krčnou chrbticou, lopatkou (spina scapulae) a hrudnou chrbticou. V oblasti ramena sa upína na acromion a kľúčnu kosť (claviculu). Trapézový sval má lichobežníkový tvar a delíme ho na horný, stredný a dolný.

Funkciou trapézových svalov ako celku sú záklon/úklon hlavy, pracujú ako pomocné svaly pri vzpažení horných končatín nad horizontálu, fixujú a stabilizujú lopatku. Horné vlákna svalu zdvíhajú lopatku a rameno smerom nahor. Stredné vlákna priťahujú lopatku smerom k chrbtici a spodné vlákna ťahajú lopatku smerom dolu.

mäkké techniky na bolesť trapézového svalu, najčastejšie spúšťové body v trapézovom svale
mäkké techniky na bolesť trapézového svalu, najčastejšie spúšťové body v trapézovom svale

Horná časť trapézového svalu je fylogeneticky najstaršia. To znamená, že túto časť svalu začneme využívať ako prvú. Ak náš vývoj prebehol bez problémov, celý trapézový sval by mal byť v silovej rovnováhe, a tým by celý sval mal spolupracovať pri pohybe. Avšak vplyvom životného štýlu, dlhého sedenia, nesprávnych stereotypov a stresu dochádza k zmenám napätia v svale. Najčastejšie sa horná časť svalu skracuje, stredná a spodná časť sú oslabené. Tento stav sa prejavuje posunutými ramenami vpred a k ušiam (malý priestor medzi hlavou a ramenami), odstávajúcimi lopatkami, guľatým chrbtom, tuhosťou a bolestivosťou na pohmat v oblasti šije. Horná časť trapézu je namáhaná pri každom zdvihnutí horných končatín v nepomere k strednej a spodnej časti svalu. Sval ako celok nevie spolupracovať.

Mýty a fakty

  • M. trapezius je najväčší sval chrbta. = Mýtus.

Najväčším a najširším svalom chrbta je m. latissimus dorsi. Jeho funkciou je pritiahnuť hornú končatinu k telu a vzad.

  •  Hornú časť vlákien m. trapezius musíme posilňovať.  = Mýtus.
najčastejšie spúšťové body v trapézovom svale: záhlavie, krk a ramená
najčastejšie spúšťové body v trapézovom svale: záhlavie, krk a ramená

V skutočnosti je horná časť trapézu dostatočne namáhaná pri každom pohybe horných končatín. Preto nemá význam sa sústrediť na cviky s dominanciou využitia horných vlákien trapézu. Čo je skutočne podstatné a dôležité, je naučiť sa používať trapézový sval ako celok. Pri cviku nesmie byť v prevahe aktivovaná len horná časť trapézu, musíme sa naučiť silu rozložiť aj na stredné a spodné vlákna svalu. Takáto aktivácia nám zabezpečí ramená a lopatky v správnom postavení, a to lopatky mierne pritiahnuté k chrbtici a dolu, ramená vzdialené od uší nadol (dlhý krk).

  • Horná časť m. trapezius je sval s najčastejším výskytom spúšťových bodov. = Fakt.

Spúšťové body v tejto oblasti charakteristicky prenášajú bolesť do celej oblasti šije (záhlavie, krk, ramená), môžu byť príčinou závratu.

Záver