Všetko, čo ste doteraz netušili o trapézových svaloch.

03.03.2024

O veľkom trapezovom svale ako povrchovom svale tela, ste už počuli mnoho. Poznáte všetky mýty a fakty o tomto svale? Viete ako naozaj funguje, a ako ho cvičiť? V článku sa dozviete prečo je tento povrchový dynamický sval tak dôležitý pre správne držanie tela a hlavne hlavy. 


Funkčná anatómia trapézového svalu

Tri časti trapézového svalu
Tri časti trapézového svalu

Všeobecne je známe, že lichobežníkový sval (alebo hovorovo trapézy, lat. musculus trapezius) sa nachádza v hornej časti chrbta a spája hlavu (odstup na linea nuchae) s krčnou chrbticou, lopatkou (spina scapulae) a hrudnou chrbticou. V oblasti ramena sa upína na acromion a kľúčnu kosť (claviculu). Trapézový sval má lichobežníkový tvar a delíme ho na horný, stredný a dolný. Zaberá celú hornú tretinu tela.

Funkciou trapézových svalov ako celku sú záklon/úklon hlavy, pracujú ako pomocné svaly pri vzpažení horných končatín nad horizontálu, fixujú a stabilizujú lopatky. Horné vlákna svalu zdvíhajú lopatku a rameno smerom nahor. Stredné vlákna priťahujú lopatku smerom k chrbtici a spodné vlákna ťahajú lopatku smerom dolu.

Uvoľnovanie trapézového salualu mäkkými technikami
Uvoľnovanie trapézového salualu mäkkými technikami

Horná časť trapézového svalu je fylogeneticky najstaršia. To znamená, že túto časť svalu začneme využívať ako prvú. Ak náš vývoj prebehol bez problémov, celý trapézový sval by mal byť v silovej rovnováhe, a tým by celý sval mal spolupracovať pri pohybe. Avšak vplyvom životného štýlu, dlhého sedenia, nesprávnych stereotypov a stresu dochádza k zmenám napätia v svale. 


Nesprávna funkcia svalu

Najčastejšie sa horná časť svalu skracuje, stredná a spodná časť sú oslabené. Tento stav sa prejavuje posunutými ramenami vpred a k ušiam (malý priestor medzi hlavou a ramenami), odstávajúcimi lopatkami, guľatým chrbtom, tuhosťou a bolestivosťou na pohmat v oblasti šije. Horná časť trapézu je namáhaná pri každom zdvihnutí horných končatín v nepomere k strednej a spodnej časti svalu. Sval ako celok nevie spolupracovať.


Mýty a fakty

  • M. trapezius je najväčší sval chrbta. = Mýtus. Najväčším a najširším svalom chrbta je m. latissimus dorsi (veľký chrbtový sval). Jeho funkciou je pritiahnuť hornú končatinu k telu a vzad.
Bolestivé body v trapézovom svale.
Bolestivé body v trapézovom svale.
  • Hornú časť vlákien m. trapezius musíme posilňovať. = Mýtus. 

V skutočnosti je horná časť trapézu dostatočne namáhaná pri každom pohybe horných končatín. Preto nemá význam sa sústrediť na cviky s dominanciou využitia horných vlákien trapézu.

Čo je skutočne podstatné a dôležité, je naučiť sa používať trapézový sval ako celok. Pri cviku nesmie byť v prevahe aktivovaná len horná časť trapézu, musíme sa naučiť silu rozložiť aj na stredné a spodné vlákna svalu. Takáto aktivácia nám zabezpečí ramená a lopatky v správnom postavení, a to lopatky mierne pritiahnuté k chrbtici a dolu, ramená vzdialené od uší nadol (dlhý krk).

  • Horná časť m. trapezius je sval s najčastejším výskytom spúšťových bodov. = Fakt. Spúšťové body v tejto oblasti charakteristicky prenášajú bolesť do celej oblasti šije (záhlavie, krk, ramená), môžu byť príčinou závrate.
Trapézový sval je pre naše telo a jeho koordináciu a pohyb veľmi významný sval. Pokiaľ sa však oň nestaráme správne, môže nám spôsobovať problémy vo forme bolesti. Príďte sa k nám poradiť ako sa oň správne starať a cvičiť ho.

Mgr.Martina Nagyová, Cert.MDT
Mgr.Martina Nagyová, Cert.MDT

Autor: Mgr. Martina Nagyová, Cert.MDT - Hlavný fyzioterapeut, zakladateľ centra a odborný garant. V liečbe sa spolieha na presnú diagnostiku. Pohybovou liečbou posúva pacientov mimo komfortnú zónu. Počas liečby sa snaží o zmenu postojov pacienta k sebe samému. Pomáha pacientom vzdať sa všetkého, čo ich problém spôsobuje. Len tak môže byť výsledok liečby dlhodobo a stabilne udržaný. Smeruje ich na cestu seba-rozvoja a seba-disciplíny. Na problém sa pozerá vždy celkovo.


Často kladené otázky o trapézovom svale

  1. Je trapézový sval spúšťač migren?  Áno je, hlavne horný trapézový sval. Jeho priamy kontakt s lebkou a neustále preťažovanie záhlavia vytvára napätie svalu, blokuje hone stavce a tlačí na tepnu. Takto unavený sval ide do kŕču a začne bolesť šíriť do záhlavia a sánky. Tlak do očí je tiež jedným z prejavov začínajúcej migrény ktorej pôvodcom je horná krčná chrbtica.
  2. Je správne cvičiť v posilňovni horný trapézový sval? Horné vlákna trapézového svalu zámerne netrénujeme, ak nie sme Muay-Thai bojovníci alebo nie sme súčasťou bojových jednotiek. Celý sval by mal byť trénovaný tak, aby určitá jeho časť (horné vlákna) nebola dominantná.
  3. Ak chcem správne stáť, mám lopatky ťahat stále k sebe? Nie, lopatky sa nesmú nasilu ťahať navzájom k sebe. Pre správne držanie tela je potrebné opraviť postavenie hrudnej chrbtice, aby sa lopatky opreli o rebra, a až potom aktivovať stredné a dolné vlákna trapézového svalu. Smer pohybu je teda jemne k sebe a dole. Nie je správne vedome držať nasilu sval v kŕči. Pre sval je to vyčerpávajúce a pre myseľ tiež. Pravidelným cvičením je možné svaly vytrénovať natoľko, že postavenie dokážu držať samé, pretože naberú dostatočnú silu. Zlým statickým a dlhotrvajúcim sedom dolné a stredné trapézové vlákna ochabujú.
  4. Je hrb za krkom spôsobený zlou funkciou trapézoveho svalu? Nerovnomerná spolupráca horných, dolných a s stredných vlákien je prvým krokom k poruche správneho postavenia stavcov krčnej chrbtice. Hrb vzniká na prechode medzi dolnou krčnou a hornou hrudnou chrbticou. Toto môžeme považovať aj za funkčné rozhranie pre horný trapézový sval, ktorý ide do silného napätia a stredný a dolný, ktoré ochabujú spolu s veľkým chrbtovým svalom. Krk je extrémne ťahaný dopredu za manuálnou prácou alebo za klávesnicou. 
  5. Podliehajú trapézové svaly stresu?  Stresu podlieha najviac horný trapézový sval. Najčastejšie tu dochádza k zvýšeniu napätia a tvorbe spúšťových bolestivých bodov. Okrem stres sú príčinou hlavne zlé stereotypy pohybu, dlhé sedenie a nerovnomerná spolupráca svalstva.