II. Narodilo sa vaše bábätko sekciou? Čo sa bude diať s vaším telom po pôrode?
Diastáza znamená problém
Ďalším problémom, ktorý môže nastať po pôrode, je brušná diastáza - rozostúpenie priamych brušných svalov. Tento stav je fyziologický a normálny počas tehotenstva. Svaly a tkanivo musia povoliť, natiahnuť sa a uvoľniť priestor pre rastúce bábätko, inak by tlačilo na vnútorné orgány.
Po pôrode sa tieto svaly v priebehu 2 - 3 mesiacov vrátia do pôvodného stavu. Pokiaľ sa tak nestane, je potrebné absolvovať rehabilitáciu, aby ste predišli sekundárnym problémom, ktoré brušná diastáza so sebou môže priniesť.
Medzi tieto komplikácie patria nefunkčnosť brušného svalstva, nesprávne držanie tela, preťaženie driekovej chrbtice, bolesť v drieku, oslabenie panvového dna (bolesť v podbrušku, únik moču, črevné problémy, zápchy, sexuálne problémy), oslabenie bránice (nesprávne dýchanie = znížený prísun kyslíka do tela).
Cvičenie po pôrode cisárskym rezom
Dôležité je riadiť sa pokynmi lekára, ale prechádzka s dieťatkom vám rozhodne neublíži. Keď absolvujete pravidelne kontroly a gynekológ vám povolí aj aktívnejší spôsob pohybu, postupne sa vrátite k pohybovej aktivite.
Rešpektujte však vaše telo a nechajte mu možnosť postupne sa zregenerovať. Na začiatku by ste sa mali venovať dychovému cvičeniu, stabilizácii trupu a panvového dna. Dôležitá je tiež úprava stereotypov bežných denných činnosti ako sed, chôdza a hlavne zdvíhanie ťažkých predmetov.
Toto všetko sa môžete naučiť na hodinách skupinového cvičenia KAMBEK vo Fymase. Cvičenie je určené pre mamičky po pôrode. Ďalšou veľkou výhodou KAMBEKU je, že si na cvičenie môžete priniesť aj svoje bábätko, nie je to však podmienkou.