Uzáver tepny krčnej chrbtice I.
Bolesti krčnej chrbtice patria medzi najčastejšie problémy dnešnej spoločnosti. Okrem problémov s pohybom, otočením sa do jednej alebo druhej strany, pocitom tuhosti krku, je ohrozený cievny a nervový systém. Uzáver krčnej tepny spôsobuje závrate (vertigo). Nie je správne rozpoznané mnohými neurológmi. Nemá žiadne špecifické klinické príznaky a spoľahlivé diagnostické kritériá.
Pohyby spôsobujúce uzáver krčnej tepny
Artérie sa nachádzajú s oboch strán krčnej chrbtice. Krčná tepna prebieha pozdĺž celej chrbtice až k záhlaviu. Na prvom stavci krčnej chrbtice, hneď pod lebkou vytvára zakrivenie. Toto skoro pravouhlé zakrivenie sa pri niektorých pohyboch uzatvára a spôsobuje spomalenie toku krvi do mozgu. Mozog je slabšie vyživovaný okysličenou krvou. Chybné držanie hlavy a zlé postavenie krčnej chrbtice spôsobuje zúženie jednej z artérií.
K prejaveniu príznakov uzáveru krčnej tepny dochádza najčastejšie pri pohybe do rotácie hlavy a rotácie spojenej so záklonom.
Pohyb do rotácie a maximálneho záklonu môže i u zdravého človeka vyvolať miernu dezorientáciu ale tá rýchlo pominie.
Príznaky uzáveru tepny krčnej chrbtice
Dôvodom je zúženie jednej z artérií, ktorá zásobuje mozog okysličenou krvou. Za normálnych okolností sa uzáver jednej z arterie vertebralis kompenzuje druhou. Tento krátky uzáver nespôsobuje žiadne ťažkosti. Vrodená alebo získaná asymetria veľkosti artérie, zníženie prietoku krvi tzv. Willisovým cievnym okruhom, úplná rotácia či rotácia so záklonom bude spôsobovať nedostatočný prívod krvi do mozgu. Príznaky rozlišujeme na tzv. Comanových 5D:
Dizziness = závrat
Diplopia = dvojité videnie
Drop Attacks = strata vedomia
Dysartria = chybná výslovnosť, správne utvorených slov
Dysfagia = ťažkosti s prehĺtaním
Ďalšími symptómami, ktoré sa okrem 5D môžu objaviť v súvislosti s uzáverom krčnej artérie sú:
Oslabenie čiastočné / obojstranné
Znecitlivenie čiastočné / obojstranné
Bolesti hlavy
Vratká, nestabilná chôdza s pocitom zanášanie do jednej strany
Náklon hlavy (niekedy aj tela) k jednej strane
Znecitlivenie tváre
Vizuálne abnormality
Pokles očného viečka
Pohľadová obrna
Halucinácie
Pokiaľ sú obe artérie výrazne zúžené v dôsledku napríklad aterosklerózy, rotácia akýmkoľvek smerom bude mať podobné príznaky.
Ako odlíšiť uzáver krčnej tepny od mechanického poškodenia
Diagnózu uzáveru krčnej tepny musíme odlíšiť od mechanickej poruchy krčnej chrbtice. Symptómy ako závrat, nevoľnosť, mdloby a iné môžu byť tiež spôsobené poškodením krčnej chrbtice. Proprioreceptory umiestnené v okolí kĺbnych štruktúr krčnej chrbtice sú dôležitým doplnkom, ktoré pomáhajú mozgu udržiavať priestorovú orientáciu. Mechanická porucha krčnej chrbtice reaguje na mechanickú liečbu. To znamená liečbu pohybom a manuálnou terapiou v správnym smerom vzhľadom na typ poškodenia prináša úľavu. Ak neprináša je buď zlá smerová preferencia (zlý smer pohybu liečby - cvikov) alebo ide o iný a to vážnejší problém. Terapii predchádza vždy podrobné a cielené individuálne vyšetrenie fyzioterapeutom.
Krčné stavce sú považované za najpohyblivejšie. Je to preto, lebo vykonávajú funkciu otáčania hlavy. Ich pohyblivosť je zároveň príčinou ich zraniteľnosti. I malé zmeny v štruktúre a umiestnení stavca v tejto oblasti tela vedú k pretlačeniu ciev a nervov.
Hlavnou funkciou vertebrálnej tepny je dodávať okysličenú krv do mozgu, miechy, a hlbokých krčných svalov. Práve táto tepna je zodpovedná za zásobovanie centra rovnováhy (mozoček) a predĺženej miechy, ústredie životne dôležitých funkcií ako srdcová činnosť, krvný tlak, dýchanie a prehĺtanie. Z tohto dôvodu je priechodnosť vertebrálnych tepien mimoriadne dôležitá. Pretože pri ich zúžení či uzavretí dochádza k ohrozeniu mimoriadne dôležitých funkcií.
Autor: Mgr. Martina Nagyová, Brezániová, Cert.MDT - Hlavný fyzioterapeut, zakladateľ centra a odborný garant. V liečbe sa spolieha na presnú diagnostiku. Pohybovou liečbou posúva pacientov mimo komfortnú zónu. Počas liečby sa snaží o zmenu postojov pacienta k sebe samému. Pomáha pacientom vzdať sa všetkého, čo ich problém spôsobuje. Len tak môže byť výsledok liečby dlhodobo a stabilne udržaný. Smeruje ich na cestu seba-rozvoja a seba-disciplíny. Na problém sa pozerá vždy celkovo.
Často kladené otázky o uzávere krčnej tepny a jej liečbe
Ako rozlíšiť uzáver vertebrálnej tepny a mechanicky poškodenú krčnú chrbticu? Pred každou terapiou je potrebné podrobné vyšetrenie fyzioterapeutom. Ak sú príznaky silné a dochádza až k strate vedomia, je potrebné pred vyšetrením u fyzioterapeuta SONO ciev, ORL a neposlednom rade vyšetrenie u neurológa. Ak sa vylúči závažná patológia, liečba sa orientuje len na mechanické odstránenie príčiny uzáveru tepny správnym pohybom a vytvorením osobného protokolu.
Prečo je nebezpečné hrubé naprávanie a manipulačné techniky? Pri akútnych stavoch manipulácia môže spôsobovať stratu vedomia. Hrozí nebezpečenstvo poškodenia miechy, nervových koreňov a celého cievneho systému. Manipulačné techniky je oprávnený pri týchto stavoch vykonávať len lekár alebo fyzioterapeut so špecializáciou na manuálnu medicínu.
Ako predchádzať poruchám krčných tepien? Okrem opravy držania tela a všetkých pohybových činností (sed, stoj, chôdza a vstávanie) sa liečba prísne orientuje na nájdenie pravej príčiny vzniku ochorenia. Liečba sa zameriava na zmenu držania hlavy, zmena postavenia celej krčnej chrbtice a vytvorenie stabilného svalstva celej krčnej chrbtice a hornej hrudnej chrbtice.
Zdroj:
- ČIHÁK, R. 2011. Anatomia 1, Grada, 2011. 104 s. ISBN 978-80-247-3817-8.