I. Šatkovanie v tehotenstve a po pôrode 

07.07.2020
Bandáž pre podporu bruška v tehotenstve,  nosenie bandáže počas tehotenstva, Šatkovanie a bandáž po pôrode
Bandáž pre podporu bruška v tehotenstve, nosenie bandáže počas tehotenstva, Šatkovanie a bandáž po pôrode

Tehotenstvo sa často spája s bolesťou driekovej chrbtice, opuchom a bolesťou dolných končatín či tlakom na maternicu. Pribúdajúca hmotnosť, rastúci plod, posun ťažiska zapríčiňujú zvýšenú námahu svalstva driekovej oblasti. Existuje možnosť ako si pomôcť a bruško odľahčiť?

Bandáž pre podporu bruška po pôrode, kedy je potrebné nosiť šatku alebo bandáž, šatkovanie vo vyšších štádiách tehotenstva
Bandáž pre podporu bruška po pôrode, kedy je potrebné nosiť šatku alebo bandáž, šatkovanie vo vyšších štádiách tehotenstva

Odpoveď je áno. Na tento účel sú určené špeciálne bandáže či šatkovanie. Využívajú sa najmä u "tehuliek", ktoré vedú aktívny život a ich práca je spojená s dlhým pobytom na nohách, ako prevencia preťaženia driekovej oblasti. Podpora bruška je, naopak, potrebná, pokiaľ už chrbát bolí, pri osteochondróze chrbtice, kŕčových žilách alebo pri bolesti nôh a viacpočetnom tehotenstve, či nadmerne veľkom plode. Je nevyhnutnosťou, pokiaľ má žena oslabené brušné svaly. Lekár často bandáže predpisuje u tehotenstiev s hrozbou potratu, predčasného pôrodu, pôrodníckych patológií. Metóda je vhodná pre zabezpečenie správnej polohy plodu. Šatkovanie a bandáž sa často využívajú i po pôrode, ako popôrodná stabilizácia panvového dna a pre podporu maternice pri jej zmenšovaní sa.

Pokiaľ budúca mamička žiadne z týchto indikácií nepociťuje, nosenie šatky/bandáže nie je potrebné. Za normálnych okolností by brušné svalstvo malo túto záťaž pri tehotenstve zvládnuť samo. Pretože nosenie šatky pomáha, ale zároveň uľahčuje prácu brušným svalom, ktoré môžu zlenivieť a po pôrode bude pre ne ťažšie vrátiť sa do normálu. Stále je však možné využiť šatkovanie vo vyšších štádiách tehotenstva, ako krátkodobú úľavu. Pri krátkodobom nosení, napríklad počas upratovania, dlhšej chôdzi chrbticu chránime a nie je možné, aby svalstvo bruška za takto krátky čas zlenivelo.