II. Šatkovanie v tehotenstve a po pôrode

14.07.2020

Aký je rozdiel medzi bandážou a šatkou?

Rozdiel medzi šatkou a bandážou,  význam a druhy šatkovania, 3 druhy bandáže: prenatálna, postnatálna a univerzálna
Rozdiel medzi šatkou a bandážou, význam a druhy šatkovania, 3 druhy bandáže: prenatálna, postnatálna a univerzálna

Účelom bandáží či šatiek je podporovať tehotné bruško bez toho, aby tlačilo dieťa. Nosenie pomáha podporovať chrbát a bruško, odstraňuje bolesti chrbta, zmierňuje zbytočný stres na chrbtici, znižuje pocit únavy v nohách, najmä ak žena veľa chodí, alebo stojí. Bandáž či šatkovanie je tiež užitočnou súčasťou boja proti striám na koži brucha.

Poznáme 3 druhy bandáže - prenatálna (nosí sa pred pôrodom), postnatálna (nosí sa po pôrode), univerzálna (vďaka špeciálnemu dizajnu je možné ju nosiť pred i po pôrode).

Šatka sa využíva totožným spôsobom ako bandáž, je taktiež univerzálna a je možné ju použiť pred i po pôrode. Dôležité ja naučiť sa rôzne úľavové techniky a ako ju správne nasadiť a používať. S technikou šatkovania sa môžete prísť oboznámiť na prednášku spojenú s workshopom: Prednáška úľavové techniky počas pôrodu.

Pre koho je šatkovanie či bandáž nevhodná?

Pravidlá nosenia šatky a bandáže, pre koho je šatkovanie či bandáž nevhodná, šatkovanie a brucho po sekcií
Pravidlá nosenia šatky a bandáže, pre koho je šatkovanie či bandáž nevhodná, šatkovanie a brucho po sekcií

Pokiaľ plod nie je správne otočený, nosenie šatky by mohlo zabrániť jeho prirodzenej rotácii správnym smerom. Problémom je taktiež alergická reakcia na materiál. Bandáž či šatková metóda sa nevyužívajú po pôrode cisárskym rezom. Tkanina upevnená práve v oblasti rezu by dráždila jazvu a jazva by sa tak pomalšie hojila, hrozí tu taktiež riziko infekcie. V tomto prípade je potrebná starostlivosť o jazvu ako po každej operácii brucha. Jazvu si pri námahe, kašli, kýchaní, smiechu pridržiavame dlaňou. Viac o téme - Sekcia a jej úskalia v šatkovaní - sa dozviete v ďalšom článku.

Základné pravidlá nosenia šatky/bandáže

  1. Nosenie bandáže, šatky vždy konzultujte so svojím gynekológom.
  2. Buďte si isté, že šatku nosíte správne, najvhodnejšie je absolvovať kurz, na ktorom sa všetko naučíte a prakticky si to aj vyskúšate.
  3. Nenoste šatku nepretržite. Minimálne každé 3 hodiny si šatku/bandáž zložte na aspoň 30 - 60 minút. Šatku/bandáž zložte i na noc.
  4. Riaďte sa svojím pocitom, šatka/bandáž vám majú prinášať úľavu. Nesmú vás tlačiť, ťahať, po ich zložení nesmiete mať odtlačky na pokožke.
  5. Vnímajte i reakciu svojho bábätka na šatku/bandáž. Pokiaľ je jeho aktivita zvýšená po nasadení pása, je lepšie si ho dať dolu a vyskúšať to neskôr.