II. Mäkké techniky

09.06.2020

Ide o súbor špeciálnych terapeutických hmatov, ktoré vykonáva terapeut či lekár za účelom ovplyvnenia mäkkých tkanív. Narozdiel od masáží sa vykonávajú sa bez použitia oleja, aby sa pokožka nešmýkala a terapia bola čo najefektívnejšia. Takto sa účinok prejaví na podkoží, svaloch fascii a na kostiach.

Mäkké techniky - súbor terapeutických hmatov, ktoré vykonáva terapeut či lekár za účelom ovplyvnenia mäkkých tkanív
Mäkké techniky - súbor terapeutických hmatov, ktoré vykonáva terapeut či lekár za účelom ovplyvnenia mäkkých tkanív

Okolo svalov sa nachádzajú fascie - ochranné blany, ktoré tvoria pohyblivú bariéru medzi svalom a kožou. Pokiaľ sú fascie vystavené chronickej námahe a napätiu majú tendenciu tvrdnúť, dochádza k zníženiu ich pohyblivosti voči spodine a daná časť tela sa stáva stuhnutou. Chronické napätie je taktiež spôsob, akým môže vzniknúť vážne stuhnutie svalstva či blokáda v určitej časti pohybového aparátu.

Pri mäkkých technikách sa využíva posun fasciií, strečing, preťahovanie kože a tlak na konkrétne bolestivé body v mäkkom tkanive. Uvoľňujú sa povrchovo uložené svaly a šlachy, jazvy, fascie, dochádza k prekrveniu, povzbudeniu lymfatického systému. Terapia je vhodná pri skrátení šliach, bolesti chrbta, bolestivých blokádach v oblasti lopatiek, bedier, krížovej oblasti a krčnej chrbtice, pri skolióze. Využívajú sa ako pomocná metóda pri riešení problémov, ktoré so sebou prináša sedavé zamestnanie, zlé držanie tela, či nesprávny životný štýl. Nie je vhodná v čase vírusového a zápalového, horúčkovitého ochorenia, pri nádorových ochoreniach, pri kŕčových žilách a krvácavých ochoreniach.

V nasledujúcom článku sa budeme venovať samotnej masáži. Na aké účeli slúži masáž, s čím Vám pomôže, v akom prípade len masáž nestačí a treba siahnuť po odbornejších metódach terapie.