Daň za dlhé sedenie: Nepríjemné bolesti chrbtice zmierni SM Systém.

26.05.2020

Sed je statická poloha, ktorá nám uľahčuje mnohé činnosti. Už od útleho detstva sa učíme zotrvať v sede dlhšie a dlhšie počas postupne pribúdajúcich školských hodín. Je však pre naše telo dlhé sedenie prirodzené? Každá činnosť, ktorú vykonávame bez prestávky v dlhšom časovom intervale, nám neprospieva. Rovnako ako je náročné osem hodín utekať, tak je náročné aj osem hodín správne sedieť. Človek sa pri sede uchyľuje k zlému stereotypu. Postupom času dochádza k zmenám na svaloch a všeobecne k chybnému držaniu celého tela. Dôsledkami sú blokády kĺbov chrbtice, znížená pohyblivosť, bolesť až degenerácia stavcov a platničiek. Preto je dôležité sedavý spôsob života dostatočne kompenzovať.

Skupinové cvičenie SM-Systém
Skupinové cvičenie SM-Systém

SM Systém je terapeutickou metódou, ktorú doktor Smíšek vyvíja od roku 1979. Jej účinnosť je overená dlhoročnými výsledkami z praxe. Patrí medzi najefektívnejšie cvičenia pre ľudí s bolesťami chrbtice. Založená je na aktivácii svalových reťazcov, pomáha nielen pri bolesti chrbtice, ale funguje tiež ako skvelá prevencia. Cieľom tejto metódy je udržať človeka zdravého, spokojného a bez bolestí.

Cvičením SM Systému dochádza k natiahnutiu chrbtice vlastnou silou svalov. Chrbtica sa vyrovnáva, uvoľňujú sa jej blokády. Platničkám je umožnené prijať potrebnú výživu a vrátiť sa na správne miesto. Chrbtica sa regeneruje. Rovnomerným rozložením pohybu sa predchádza aj zvýšenému opotrebovaniu kĺbov.

SM Systém pomáha pri liečbe bolestí, skoliózy, hernie disku, pri posunoch stavca a medzistavcovej platničky, ale aj pri mnohých iných problémoch. Preventívne pôsobí proti vzniku ochorení chrbtice a celého pohybového aparátu. Funguje taktiež ako prevencia a liečba porúch veľkých kĺbov. Cvičenie je vhodné pre akúkoľvek vekovú skupinu od 5 do 100 rokov, pre deti, ženy, mužov, seniorov, tehotné ženy, rekreačných i vrcholových športovcov.

Cvičí sa so špeciálnym elastickým lankom. Lano je originálnym návrhom doktora Smíška. Ďalšou pomôckou, ktorá sa pri cvičení používa, je balančná podložka. Umožňuje nielen lepšie precítiť cvičenie, ale aj výraznejšie aktivovať dôležité svalové skupiny. Je tiež nevyhnutným doplnkom na nácvik správnej chôdze. Podložka je extrémne odolná a vytvára ideálne podmienky na efektívne cvičenie. Do zostavy základného cvičenia patrí aj nácvik fyziologickej chôdze, pri ktorom je nevyhnutné použiť pár oporných tyčí. Pomáhajú udržať stabilitu, dôkladne precítiť a precvičiť celý ramenný pletenec.

individuálne cvičenie SM-Systém
individuálne cvičenie SM-Systém

Dôležité je podotknúť, že na účinnosť cvičenia je správna technika vykonania cvikov nevyhnutná. Odporúčame preto naučiť sa základnú zostavu cvikov pod vedením certifikovaného odborníka, a to buď formou individuálneho cvičenia, kurzu, alebo na skupinových hodinách určených pre začiatočníkov. Je potrebné si osvojiť správnu techniku základných cvikov. Cvičením na hodine sa to však nekončí. Účinnosť SM systému je založená na pravidelnosti. V prípade prevencie alebo na regeneráciu chrbtice sa odporúča cvičiť minimálne 10 až 15 minút denne. Pri športovom výkone je vhodné cvičiť aspoň 10 minút pred výkonom aj po ňom. V prípade liečby ťažšieho poškodenia chrbtice cvičí klient v akútnej bolestivej fáze maximálne 5 minút viackrát denne a postupne sa tieto intervaly predlžujú. Výsledky sa dostavia individuálne, s ohľadom na stav klienta a poctivosť domáceho cvičenia.

Veľkou výhodou SM Systému je fakt, že lanko je ľahké a skladné. Preto si ho môžete vziať so sebou kamkoľvek - do práce, na dovolenku či pracovnú cestu. Upevniť sa dá o každý pevný predmet, ktorý zvládne udržať ťah lanka pri cvičení. Môžete si tak zacvičiť kedykoľvek a kdekoľvek. Vďaka SM Systému udržíte vašu chrbticu pohyblivú a bez bolesti.