Čo sa v súčasnosti považuje za plochonožie a ako sa tento problém lieči? Prečo je liečba často neefektívna? Ako vlastne vzniká? Viac zistíte v článku.

10.03.2020

Z praxe vieme, že plochonožie nie je získanou poruchou ochorenia členkového kĺbu, ale komplexné ochorenie pohybového aparátu podmienené poruchou centrálneho nervového systému.

cvičenie pre podporu klenby chodidla, cviky na plochonožie a ploché nohy, liečba a príznaky priečne plochej nohy
cvičenie pre podporu klenby chodidla, cviky na plochonožie a ploché nohy, liečba a príznaky priečne plochej nohy

Chodidlo zabezpečuje stabilitu tela, a to nie len v stoji, ale i pri chôdzi. To všetko vďaka dokonalému architektonickému celku nohy. Ideálne postavenie jednotlivých kostí dopĺňajú väzy, fascie a svaly nohy riadené neuromuskulárnou kontrolou. Vďaka proprioreceptorom umiesteným vo svaloch a šľachách a senzorom zmeny tlaku v koži vysiela naše chodidlo do centrálnej nervovej sústavy (miecha a mozog) informáciu o zmene napätia či dĺžky svalov, väzov a kĺbových puzdier, o rozložení tlaku pod chodidlom. Mozog túto informáciu vyhodnotí a odosiela rozkaz všetkým potrebným štruktúram a tak často i nevedome zabráni strate rovnováhy. Čo v jednoduchosti znamená, že i vďaka týmto senzorom dokážeme udržiavať rovnováhu a vykonávať plynulý a presný pohyb.

Preto môžeme povedať, že chodidlo je základňou postoja celého tela. Keď stojíme, chodidlá sú jediným miestom kontaktu s podlahou. Nesú celú váhu tela. Ak je chodidlo v zlom postavení, základňa je narušená. Poklesnutá klenba sa prejaví vo vzdialených oblastiach. Zmenené je postavenie členkov, kolien, bedrových kĺbov, zakrivenie chrbtice, postavenie ramien. Nesprávnym zaťažením chodidla prispievame k rýchlejšiemu opotrebovaniu kĺbov. Ak teda celý život prekráčame na plochej nohe, skôr či neskôr sa tento stav prejaví.

Aké sú príčiny vzniku plochonožia ?

Ochorenie Pes planus, ľudovo nazývané plochá noha, je jednou z najčastejších deformít chodidla. Objavuje sa u detí, ako aj u dospelých. Príčiny môžu byť rôzne. U detí je to najčastejšie chabosť väziva, v menšej miere ju môžu zapríčiniť vrodené chyby chodidla, neuromuskulárne ochorenia (detská mozgová obrna), ochorenia svalov atď. V dospelosti sú ploché nohy pretrvávajúcim problémom z detstva alebo dochádza k vybudovaniu plochonožia na zdravej nohe preťažením chodidiel, dlhodobým nesprávnym státím a nevhodnou obuvou. K vzniku plochonožia prispievajú: nadmerná hmotnosť, tehotenstvo, zápalové reumatické ochorenia, poúrazové stavy.

Čo je to plochonožie ?

vysoká a nízka klenba chodidla, pozdĺžna a priečna klenba (plochonožie), cviky a cvičenie na ploché nohy, liečba chodidiel
vysoká a nízka klenba chodidla, pozdĺžna a priečna klenba (plochonožie), cviky a cvičenie na ploché nohy, liečba chodidiel

Na zdravej nohe rozoznávame dva oblúky - klenby, a to pozdĺžnu a priečnu. K poklesu priečnej klenby nohy dochádza najmä v dospelom veku. Najčastejšou príčinou je nevhodná obuv, ako je napríklad obuv s vyšším podpätkom a úzkou špičkou. Priečne plochá noha u detí býva prítomná zriedkavo, zväčša v dôsledku dedičnosti. Priečne plochá noha sa často objavuje v spojení s deformitou prstov na nohe. Najčastejšie dochádza k vybočeniu palca, tzv. hallux valgus, či ku kladivkovej deformite prstov.

U malých detí do 3. roka života je klenba prekrytá tukovým vankúšikom. Preto plochú nohu nie je možné u detského pacienta jasne diagnostikovať. Čo však môžeme vidieť, je vybočenie piet smerom von. Toto vybočenie je veľakrát prítomné v kombinácii s pozdĺžne plochou nohou. Na vybočenie piet nadväzuje vybočenie kolien. Pozdĺžne plochá noha sa vo vyššom veku prejavuje bolestivosťou chodidiel, predkolenia, kŕčmi v lýtkach, bolesťami kolien, bedrových kĺbov, ako aj chrbtice.

Ako sa lieči plochonožie?

stimulácia chodidla - liečba plochonožia, cvičenie na klenbu chodidiel, supinácia, vysoká a nízka klenba nohy
stimulácia chodidla - liečba plochonožia, cvičenie na klenbu chodidiel, supinácia, vysoká a nízka klenba nohy

Základom správnej liečby je prevencia. S prevenciou by sme mali začať už v ranom veku života. Každý rodič by mal svoje dieťa sledovať pri pohybe, avšak nepomáhať mu k nemu. Naše telo sa vyvíja postupne, a preto je pre celkové zdravie pohybového aparátu dôležité, aby si prešlo všetkými štádiami - od otáčania cez plazenie, lozenie, sed, stoj až po samostatnú chôdzu. Pokiaľ vášmu bábätku pomôžete a postavíte ho rovno na nôžky, bez toho, aby sa najprv vedelo samo postaviť, možno sa naučí chodiť skôr, ale jeho svalový aparát nebude dostatočne silný na udržanie správnej polohy tela. Aj takýmto spôsobom môže plochonožie a mnoho iných porúch vzniknúť.

Ďalším krokom prevencie, ktorý platí pre všetkých, je prijímať čo najviac signálov z chodidla, kráčať po nerovnom povrchu ideálne bez topánok, nenosiť topánky s hrubou neohybnou podrážkou, ktorá len bráni v pohybe chodidla a vnímaniu signálov z receptorov.

Ak je už diagnóza plochonožia stanovená, tak najúčinnejšími prostriedkami na zlepšenie stavu sú pravidelné a vytrvalé cvičenie, ktoré je vhodne doplnené o masáž, stimulácia chodidla, fyzikálna terapiu či individuálne vyrobené vložky do topánok ako pasívna súčasť korekcie tvaru klenby. Dôležité je taktiež klásť dôraz na stereotyp chôdze. U ľudí s nadváhou je potrebnou súčasťou terapie redukcia hmotnosti.

Prečo je často terapia neefektívna?

Cvićenie a liečba plochých nôh pre deti, supinácia a plochonožie, vysoká a nízka klenba chodidla
Cvićenie a liečba plochých nôh pre deti, supinácia a plochonožie, vysoká a nízka klenba chodidla

Niekedy sa stáva, že pasívna zložka terapie prevláda nad aktívnou. Len nosenie ortopedických vložiek v topánkach nepomáha. Vďaka takto upravenej podrážke síce príde k vytvoreniu klenbového oblúka nohy, ale hneď keď sa človek vyzuje, klenba padá späť. Mozog totiž nevie, že má vyslať signál svalom, aby klenbu nohy zdvihli. Najdôležitejšou zložkou terapie, ktorá musí prevládať, je aktívna časť terapie. Mozog neustálym opakovaním musíme znovu naučiť, aby pri záťaži aktivoval svaly, ktoré držia chodidlo v správnom postavení, a svaly musia zároveň spevnieť, aby tento nápor zvládli.

Venujte svojim chodidlám a chodidlám vašich ratolestí pozornosť a telo sa vám odvďačí chôdzou bez bolestí.