Ako si vybrať  kancelársku stoličku ?

11.01.2022

Výber ideálnej kancelárskej stoličky je komplikovaný. Čím viac informácií od rôznych predajcov si prečítate, tým viac ste zmätení. Pravdou je však, že jedna ideálna kancelárska stolička vhodná pre všetkých neexistuje. Stolička by mala podporovať telo k správnemu sedu. 

Čomu sa vyvarovať ?

Čo by mala spĺňať vhodná stolička:

Nadštandardné funkcie:

Netreba zabúdať na fakt, že i na tej najdokonalejšej stoličke sa dá sedieť zle. Preto by ste sa mali snažiť dodržať týchto 6 zásad správneho sedu:

Pomôcky  - Vystrisa! a McKenzieho valček na driekovú chrbticu,  správne držanie tela
Pomôcky - Vystrisa! a McKenzieho valček na driekovú chrbticu, správne držanie tela

Nechceme uberať vážnosti výberu správnej a pohodlnej kancelárskej stoličky. Pre predpoklad správneho sedu je dôležité mať adekvátnu stoličku. Samotný problém so sedením však nevzniká v zlej stoličke ani v tom, či si občas sadneme nesprávne. Problém je v samotnej dĺžke sedu. Štúdie ukázali, že už po 30 minútach sedu dochádza k zníženiu schopnosti udržať telo pod kontrolou i u zdravých jedincov. U ľudí s už vzniknutým problémom dochádza k zvýrazneniu symptómov a po určitom čase i k zhoršeniu stavu. Preto aj tá najlepšia najdrahšia stolička tento stav nevyrieši. Pri výbere stoličky Fymas odporúča, aby ste si ju vybrali tak, že na nej dokážete sedieť v správnom sede 30 minút a zároveň pre vás táto poloha nie je ničím rušivá a obmedzujúca. Pokiaľ čakáte, že kúpa novej drahej stoličky vás odstráni bolesť chrbta, tak radšej investujte čas a peniaze do cvičenia a edukácii o ergonómii sedu. Pretože je dosť pravdepodobné, že i vaše súčasné kancelárske kreslo je dostačujúce pre správny sed.

Rada na záver znie, i na dobrej stoličke sa dá zle sedieť. Ak máte sedavé zamestnanie, snažte sa čo najčastejšie vstať zo stoličky. Postačí i prechádzka na wc či pre pohár vody a vyhnete sa tak vzniku problému. Ak vás chrbát už bolí, začnite riešiť bolesť nastavením vhodnej pohybovej liečby.

Správne a nesprávne držanie tela na stoličke, pohybová liečba pri bolestiach, sedavé zamestnanie
Správne a nesprávne držanie tela na stoličke, pohybová liečba pri bolestiach, sedavé zamestnanie