Poškodenie medzistavcových platničiek krčnej chrbtice IV.

04.01.2022

Herniu disku označujeme za stav, keď príde k anatomickej odchýlke pozície platničky alebo jej časti mimo svojho normálneho umiestnenia. Zasahuje mimo okraj tela stavca. Nadmernou záťažou chrbtice sa platnička môže posunúť akýmkoľvek smerom. Dopredu, dozadu, do strán ale aj kombinovane predo-bočne a zado-bočne.

V krčnej chrbtici sa najčastejšie objavuje v priestoroch medzi stavcami C4-C5, C5-C6 a C6-C7. Najväčší výskytu hernie v oblasť driekovej chrbtice sa považuje v priestoroch stavcov L4-L5 a L5-S1. V podstate ide o prechodové zóny. Prechod medzi krčnou a hrudnou chrbticou a medzi driekovou a krížovou časťou chrbtice. Tieto zóny sú najčastejšie vystavené mechanickej záťaži. Opakované pohyby mimo ťažiska tela v zlej polohe a statické zotrvávanie v zlej polohe.

Čo je medzistavcová platnička? 

Je to pružná chrupavka medzi stavcami, ktorá umožňuje ich vzájomný pohyb. Plní tlmiacu funkciu pri nárazoch dvoch stavcov nad sebou. Bráni poškodeniu mozgu pri chôdzi, behu a skokoch.

Ak určitý úsek chrbtice dlhodobo príliš zaťažujeme, väzivová chrupavka (platnička) postupne degeneruje, rozpadá sa a vytláča do okolia. Môže tlačiť na miechu a jej nervy.

Rizikové faktory degenerácie disku a vyklenutia platničky cez okraj.

Zlé držanie tela, platničku ohrozujú nesprávne pohybové stereotypy, nedostatok pohybu, zdvíhanie ťažkých bremien
Zlé držanie tela, platničku ohrozujú nesprávne pohybové stereotypy, nedostatok pohybu, zdvíhanie ťažkých bremien

Platničku ohrozujú nesprávne pohybové stereotypy, chybné držanie tela, nedostatok pohybu, zdvíhanie ťažkých bremien a vynútená pozícia tela pri práci. Nevhodné je dlhé sedenie (>2h), otáčanie sa len do jednej strany, monitor v zlej výške s preferenciou pohľadu do jednej strany, časté predklony so zdvíhaním bremena spolu s rotáciou len do jednej strany, vystavovanie sa stálym vibráciám, vykonávanie nesprávnej záťaže pri športe a vo fitku, nárazy pri behaní, fajčenie, nadváha, psychosomatické faktory, depresia a post-traumatický stresový syndróm. 

Herniácia medzistavcovej platničky môže mať rôzne formy.

Herniácia medzistavcovej platničky môže mať rôzne formy, bulging disku, protrúzia disku, extrúzia disku
Herniácia medzistavcovej platničky môže mať rôzne formy, bulging disku, protrúzia disku, extrúzia disku

1. Bulging disku

Bulging disku - vyklenutie disku alebo aj bulging, je symetrické vyklenutie platničky do 3 milimetrov cez okraj tela stavca
Bulging disku - vyklenutie disku alebo aj bulging, je symetrické vyklenutie platničky do 3 milimetrov cez okraj tela stavca

Vyklenutie disku alebo aj bulging, je symetrické vyklenutie platničky do 3 milimetrov cez okraj tela stavca. Zároveň sa v mieste znižuje výška platničky iba v jednom mieste. Anulus fibrosus (obal platničky) nie je porušený. Toto štádium preto ešte neoznačujeme ako herniu. Väčšinou ešte nevytvára útlak nervových štruktúr.

2. Protrúzia disku

Protrúzia disku - dochádza k rozvlákneniu štruktúry obalu platničky, viac vyklenutá a môže spôsobovať útlak nervových koreňov
Protrúzia disku - dochádza k rozvlákneniu štruktúry obalu platničky, viac vyklenutá a môže spôsobovať útlak nervových koreňov

Pri tejto forme už dochádza k rozvlákneniu štruktúry obalu platničky (anulus fibrosus). Platnička je viac vyklenutá a môže spôsobovať útlak nervových koreňov. Vonkajšie lamely platničky sú zatiaľ stále zachované. Jadro platničky tak stále zostáva vo vnútri platničky. Okraje platničky sú stále hladké.

3. Extrúzia disku

Extrúzia disku - ide o natrhnutie lamiel prstenca (obalu) platničky a hovoríme o prolapse alebo herniácii disku
Extrúzia disku - ide o natrhnutie lamiel prstenca (obalu) platničky a hovoríme o prolapse alebo herniácii disku

V tomto prípade ide už o natrhnutie lamiel prstenca (obalu) platničky a hovoríme o prolapse alebo herniácii disku. Jadro platničky tak má možnosť cez trhlinu preniknúť mimo priestor platničky.

Túto formu potom delíme podľa úrovne vyklenutia jadra na:

Subligamentózna extrúzia - časť disku je dislokovaná, teda je mimo platničku

 • nepresahuje ešte väz - lig. longitudinale posterior,

 • iba ho nadvihne a vyklenie,

 • väčšina veľkých herniácií je práve tento typ extrúziu.

Extrúzia so sekvestrom - je stav, keď dochádza k ruptúre väzu (lig. longitudinale posterior)

Pokiaľ prebehnú uvedené zmeny štruktúr v segmente stavca, hlavným problémom sa stáva útlak nervov v oblasti chrbticového kanálu. Tento útlak často krát prináša neurologické ťažkosti typické pre daný segment v ktorom k vyklenutiu platničky dochádza.


Príznaky hernie disku:

 • náhla bolesť, ktorá má zväčša vysokú intenzitu (ostrá, dráždivá, pichľavá, pálivá alebo ťahavá),

 • jeden smer pohybu bolesť zhoršuje a opačný prináša úľavu, (napr. problémy súvisiace s jednou aktivitou, ak ju nevykonávate, bolesti nevnímate),

 • zmena polohy bolesti zhoršuje alebo odstraňuje,

 • kýchanie, kašeľ a tlak na stolicu bolesť zhoršuje,

 • pre krčnú chrbticu je typický spazmus trapézov,

 • prítomné môže no nemusí byť postupné tuhnutie svalov šije,

 • mravčenie na rôznych častí ruky až k prstom alebo pocit chladu na predlaktí,

 • porucha citlivosti až strata citlivosti kože,

 • porucha pohyblivosti, oslabenie svalov, svalové kŕče.

 • bolesti po záťaži - na konci dňa,

 • ranná tuhosť,

 • bolesti pri vstávaní zo sedu do stoja. 

Bolesť je lokalizovaná na postihnutý segment chrbtice. Podľa toho ťažkosti vyžarujú do hornej končatiny, hrudníka, hlavy a záhlavia. 

AKÁ JE LIEČBA? 

Prísne individuálna.

Podlieha presnej diagnostike a následnej terapii. Vo Fymase ochorenia platničiek diagnostikujeme a liečime podla McKenzie metódy, mechanickej diagnostiky a terapie. Ak si nie ste istý svojou kondíciou kontaktujte svojho fyzioterapeuta. Vždy je lepšia prevencia ako trpieť bolesťami ktoré chcú čas, vaše financie a hlavne poriadnu dávku trpezlivosti. Vysunutú platničku za dva dni nevyliečite. Ani lieky, ani obstreky a ani infúzie vám ju naspäť nevrátia. Bolesť síce poľaví ale zase sa stav vráti. Vysunutú platničku vám naspäť nevráti ani elektroliečba. Tá ošetruje okolité mäkké tkanivo ale platnička vonku ostáva. Naspäť ju môžete vrátiť len pohybom, cvičením. Zlým opakovaným pohybom alebo dlhodobo zle vykonávanou polohou ste si ju vysunuli. Pasívna liečba na aktívne spôsobený problém? Musíte sa zapojiť. Pre úplné vyliečenie a stabilizovanie zdravotného stavu je potrebné nájsť taký pohyb, ktorý vás bude liečiť a dlhodobo udržiavať v zdraví. Dôležitá je včasnosť, plánovanie a postup v správnom ordinovaní všetkých liečebných postupov. Sú prípady kedy je potrebné sa najprv upokojiť, uvoľniť, odpočinúť si a až potom sa pustiť do aktívnej pohybovej liečby.

Držíme Vám palce na vašej ceste.

Team Fymasu.