Hormóny pôrodu 
Oxitocín 2/5

Prednášať vám bude certifikovaná DULA Andrea Kožíková a fyzioterapeutka Mgr. Martina Nagyová Cert., MDT


Školiteľky Vám odpovedia na všetky potrebné otázky. Dostanete písomne spracované rady, postupy a cviky v obrázkovej aj elektronickej podob

Oxytocín je najdôležitejší hormón pôrodu. Na jeho vylučovanie vplýva množstvo faktorov. Vysvetlíme vám, ako funguje prirodzený oxytocín a za akých podmienok sa vylučuje. Podelíme sa s vami o praktické skúsenosti, ako podporiť vylučovanie prirodzeného oxytocínu aj v našich pôrodniciach. Venovať sa budeme syntetickému oxytocínu. Za akých podmienok sa používa. Na čo sa v týchto situáciách pripraviť a ako to najlepšie zvládnuť. Ďalším dôležitým hormónom pôrodu je adrenalín. Adrenalín je základný hormón ktorý sa vyplavuje v stresových situáciach. Závisí od miery jeho vyplavovania, či sa môže pôrod spomaliť, až zastaviť. Povieme vám, ako eliminovať stres. Rozoberieme si praktické tipy a triky, ako znižovať hladinu adrenalínu. V znižovaní adrenalínu a zvyšovaní oxytocínu môže pomôcť aj sprevádzajúca osoba. Dozviete sa, kto je pre vás ideálnou sprevádzajúcou osobou a čo je jej úlohou počas pôrodu.  Fyzioterapeutka vám priblíži ako reaguje telo ženy, ak sa bráni pôrodným bolestiam. Čo sa deje so svalmi panvového dna a ako reagujú na adrenalín a oxytocín. Mnoho žien sa zo strachu pred bolesťou utieka k epiduralnemu riešeniu svojho stavu. Povieme vám všetky fakty o epidurále. Kedy je naozaj potrebný a kedy by ho budúce mamičky mali zvážiť. Pokúsime sa naučiť vás, ako zvládať strach z bolesti a ako s bolesťou pracovať. Čím viac pochopíte svoje telo, tým viac budete rozumieť čo sa s vami deje. Vaše telo prirodzene vie čo má spraviť, no vaša vedomá pomoc je pre neho na nezaplatenie. 

Oteckovia majú vstup zdarma a sú aktívne zapájaní do kurzu. Predpokladáme, že budú pri pôrode, a preto v praktickej časti trénujú polohy 1. a 2. doby pôrodnej spolu so svojou partnerkou.


 Na druhej prednáške sa naučíte:

  • všetko o hormónoch pôrodu a ich vylučovaní počas pôrodu,
  • o oxytocíne a ako podporiť jeho prirodzené vyplavovanie,
  • klady a zápory syntetického oxitocínu,
  • prečo stres a produkcia adrenalínu ovplyvňuje pôrod,
  • mýty a fakty o epidurále, 
  • tipy a triky ako zvládať stres a zamedziť tak vyplavovaniu adrenalínu,
  • kto je pre vás ideálnou sprevádzajúcou osobou a čo je jej úlohou počas pôrodu,  
  • ako reaguje telo ženy, ak sa bráni pôrodným bolestiam.